ОТЧЕТ
НА ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА РАВНИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ
ЗА ХОРАТА С УВРЕЖДАНИЯ
ПРЕЗ 2005 г.
По оперативна цел №1
Дейност 1
От 1 януари 2005 г. влезе в сила Закон за интеграция на хората с увреждания. Създадена бе предварителна организация за разясняване смисъла на новия закон в резултат, на което гражданите на Община Велико Търново получиха своевременно необходимата им информация за правата и възможностите на хората с увреждания. Изнесена бе приемна в клуба на пенсионера и инвалида на ул. "Краков" № 8 и на място бяха обслужени членовете му. Със Заповед на Директора на Дирекция "Социално подпомагане" се сформира към Дирекцията Консултативна Комисия за изпълнение правните разпоредби на Закона за интеграция на хората с увреждания и Правилника за прилагането му. Първото заседание на Комисията се проведе на 20.01.2005 г. В Комисията са включени представители на Дирекция "Социално подпомагане” Велико Търново, Общинска администрация, Дирекция “Бюро по труда” и Регионален център по здравеопазване. За 2005 година Комисията е провела 22 заседания и е разгледала и направила социална оценка на 3361 лица с трайни увреждания, в т.ч. на 250 деца. Цифрата на направените социални оценки е твърде динамична във времето по отношение на отпаднали и ново установени увреждания. Комисията вече има ясна представа за социалните характеристики на обхванатите до момента лица по отношение на възраст, % трайно намалена работоспособност, остатъчни възможности за трудова реализация, заявено желание за обучение, преквалификация и заявено желание за трудова заетост.
Системата за информационна обработка все още не е толкова съвършена, за да се правят точни цифрови извадки по различните характеристики. Нейното усъвършенстване продължава и през 2006 година.
За 2005 година са изготвени социални доклади и извършени оценки на 250 деца с трайно намалена възможност за социална адаптация. В оценката се дават препоръки за социално включване, социална услуга, която могат да ползват децата, насочване към Екип за медико - диагностична оценка с оглед включването им в образователния процес. Работата е в насока социализиране на децата и доразвиване на потенциала им. Оценените деца се подпомагат и финансово според вида и степента на увреждането, съгласно Правилника за прилагане на Закона за интеграция на хората с увреждания.
Дейност 2
От институциите и организациите на и за хората с увреждания постоянно се следи и предоставя информация, която е полезна за хората с увреждания. В клубовете на пенсионера и инвалида на територията на Общината се провеждат срещи на хората с увреждания, на които представители на институции и Председателя на Областната Организация на Съюза на инвалидите в България обсъждат възникнали социални проблеми.
Общинската Организация на Съюза на инвалидите в България има представител в Общински експертен съвет по устройство на територията на Община Велико Търново
Дейност 3
Активно и ползотворно е сътрудничеството с местни и национални медии, с които в партньорство през 2005 година се осъществи широка разгласа на нуждите на хората с увреждания и дейностите на институциите за повишаване благосъстоянието на хората с увреждания
Институциите и организациите на и за хората с увреждания активно работят за повишаване на благосъстоянието на хората с увреждания в Община Велико Търново. Двама членове на Съюза на слепите в България се обучават във Великотърновски университет "Св. Св. Кирил и Методий".
По оперативна цел №2
Дейност 1
Направени са и продължават да се правят тротоарни настилки за понижаване в местата на пресичане на пътникопотока на пътното платно. Извършена е и цветна индикация на понижаването в кв. Бузлуджа, ул. "Независимост", ул. "Васил Левски", ул. "Любен Каравелов", ул. “Мария Габровска” и др. В момента такава се прави в кв. “Триъгълника”.
Дейност 2
Понижена е бордюрната височина за преминаване на хора с увреждания пред училищата – СОУ "Вела Благоева", СОУ "Г. С. Раковски", СОУ "Емилиян Станев", ОУ "Патриарх Евтимий", и др. с малки изключения пред всички детски градини в град Велико Търново, пешеходни пътеки пред Дом за стари хора “Венета Ботева”, КОО пазар и др.
Дейност 3
Осигурява се достъп на хора с увреждания до секциите по време на избори, като секциите са съобразени с вида увреждане на инвалида
Дейност 4
Във връзка с осигуряване на специални условия за движение, спиране и паркиране на моторни превозни средства, управлявани или ползвани от хора с увреждания, "ОДПГ" ЕООД гр. Велико Търново монтира пътни знаци със специални предписания от група Д-Д 21 "Инвалид" на всички дневни платени паркинги, стопанисвани от дружеството, с определен брой места за безплатно паркиране на автомобили, управлявани или обслужващи инвалиди.
В резултат на проведени срещи през 2005 г. между дружеството и институциите и организациите на и за хората с увреждания са предложени два варианта за облекчаване идентифицирането на автомобили, ползвани или собственост на инвалид.
Дейност 5
Изработени са количествено- стойностни сметки за изграждане на подкрепяща среда в пилотните училища и детски градини за интегрирано обучение на деца със специални образователни потребности, както следва: ОУ "Бачо Киро", ОУ "Д. Благоев", ОДЗ "Слънце", ОДЗ "Ален мак", ЦДГ "Райна княгиня" и са предоставени на РИО – Велико Търново за заявяване на средства от МОН.
По оперативна цел №3
Дейност 1
С решение № 643/04.08.05 г. на Общински съвет е предоставена сграда в с. Беляковец, общинска собственост за изграждане на Дневен център, структурно звено от Комплекса за социални услуги. Същата след извършване на ремонтни дейности ще се адаптира за предоставяне социални услуги на деца над 7 години и младежи с увреждания от Община Велико Търново. В процес е изработване на проект за Дневен център на деца с увреждания по Програма ФАР.
Дейност 2
Към момента в град Велико Търново функционира Дневен център за деца с проблеми в развитието, който адекватно задоволява потребностите на деца с увреждания от ранна детска и предучилищна възраст. Капацитетът му е 20 места. Социалната услуга през 2005 година е ползвана от 32 деца с направление от Отдел за закрила на детето. С оглед подобряване качеството на грижи за децата с увреждания, в дневния център към филиала на Дома за медико- социални грижи – град Дебелец са разработени и се предлагат следните услуги:
- диагностика на соматично, психично, неврологично, интелектуално и речево развитие на децата;
- изготвяне на индивидуални програми за комплексна психо-педагогическа рехабилитация;
- изготвяне на програма за работа в домашни условия;
- логопедични занимания;
- провеждане на индивидуална и групова психотерапия;
- рехабилитационни процедури.
Във връзка с насърчаване на работодателите да наемат безработни младежи с намалена работоспособност и младежи от социални домове, завършили образованието си, по преференцията през отчетния период са разкрити 4 работни места за младежи с намалена работоспособност.
Основна цел на Програмата за "Заетост на учители в обучение на деца с увреждания" е осигуряване на професионална реализация на безработни учители, чрез ангажирането им в обучение, социална интеграция и повишаване на образованието на деца с различни форми на увреждания.
По Програмата са преминали обучение и включени в заетост 2 безработни жени с педагогическо образование.
Относно насърчаване на работодателите да наемат лица с трайно намалена работоспособност са включени 10 лица с трайно намалена работоспособност по условията на чл. 52, ал. 1 от Закона за насърчаване на заетостта за период от 2 години и три лица по чл. 52, ал. 2 наети на временна работа за срок от 6 месеца.
Основна цел на Програмата "Насърчаване на предприемачеството на лица с намалена работоспособност" е осигуряване на равнопоставеност и създаване на условия за пълноценен живот на хората с увреждания, чрез създаване на условия за развитие на собствен бизнес. Предоставя се възможност за субсидиране на лихвите по кредити получени чрез “Гаранционен фонд за микрокредитиране” от лица с намалена работоспособност защитили бизнес- проект за стопанска дейност.
По оперативна цел №4
Дейност 1
На основание чл. 40 г от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане доставчиците на социални услуги в специализирани институции и доставчиците на дългосрочно предоставяни социални услуги в общността изготвят индивидуален план след оценка на нуждите на всеки потребител и формулиране на целите, които трябва да бъдат постигнати.
Планът включва дейности по задоволяване на:
- ежедневни потребности;
- здравни потребности;
- образователни потребности;
- рехабилитационни потребности;
- потребности в свободното време;
- потребности от контакти със семейството, приятелите, близки и други лица.
През 2005 година в индивидуалния план на потребителя на социални услуги в специализираните институции са включени мерки за извеждане от институцията и за социално включване.
За задоволяване на здравните потребности на потребителите на социални услуги през 2005 година са изготвени писмени планове за здравни грижи, които включват:
- медицинска история;
- необходими превантивни мерки;
- наличие на алергии;
- потребности от зъболечение;
- потребности от лечение или оздравителни програми;
- имунизации и наблюдение;
- хранене и диети;
- рехабилитация;
- лична хигиена.
Доставчиците на социални услуги оценяваха изпълнението на плана на всеки 6 месеца и при необходимост го актуализират.
Дейност 2
Със Заповед на Изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане е открито "Защитено жилище" като форма на социална услуга, предоставяна в общността за подпомагане на младите хора в процеса на придобиване на самостоятелност. Капацитетът на жилището е 8 места. Социалната услуга ползват девойки и младежи, напуснали специализирани институции за деца. Екип от професионалисти работи с младежите в насока подготовка за независим и самостоятелен живот.
С Решение № 644/04.08.05г. за нуждите на социалната услуга Защитено жилище за възрастни с лека степен на умствена изостаналост, трайно изведени от специализирани институции за социални услуги е предоставена част от триетажна общинска сграда в груб строеж в град Дебелец.
Сградата ще се ремонтира, адаптира за нуждите на социалната услуга по защитен проект на Община Велико Търново пред проект "Красива България".
С Решение № 646/04.08.05 г. на Общински съвет е дадено съгласие за разкриване на социалната услуга от 01.01.06 г. с капацитет 8 потребителя и трима души щатен персонал.
Дейност 3
През 2005 година Дирекция "Социално подпомагане" е работодател на 64 лични асистенти, които са полагали грижи за 64 лица с увреждания, от които 21 деца по Националната програма "Асистенти на хора с увреждания", компонент "Личен асистент".
Към Община Велико Търново през 2005 година са наети 20 социални асистенти, които са полагали грижи за 32 лица с увреждания, от които 7 деца по Националната програма "Асистенти на хора с увреждания", компонент "Социален асистент".
В Община Велико Търново социални услуги в общността се предлагат и по проект СЕЙН "Социални услуги в замяна на нови работни места". В края на 2005 година по проект СЕЙН са назначени 62 социални асистенти, които се грижат за 158 лица с увреждания, от които 7 деца в 13 населени места от общината.
На всички потребители са извършени социални анкети от Дирекция "Социално подпомагане" при посещение на място в дома им, предложени са им различни варианти на предлаганите услуги, съобразени с индивидуалните им потребности.
Община Велико Търново в партньорство с Дирекция "Социално подпомагане" извършват ежемесечни проверки за качеството на предлаганите от социалните асистенти социални услуги.
През отчетния период по Национална програма за заетост и професионално обучение на хора с трайни увреждания чрез Дирекция "Бюро по труда" Велико Търново е осигурена 30 месечна заетост на 7 безработни лица с месторабота Дирекция "Социално подпомагане" Велико Търново. Седем лица с трайни увреждания са преминали мотивационно обучение и курс "Оператори на компютри".
По оперативна цел №5
Дейност 1
През 2005 г. РИО – Велико Търново въведе електронен регистър на учениците като част от системата на "Админ", чрез която се проследява обхвата на учениците в задължителна училищна възраст, дублирането на ученици не само в рамките на общината, но и в регионален и национален мащаб.
Екипът за комплексно педагогическо оценяване на деца с увреждания към РИО работи по график, утвърден от Началника на РИО. На четири поредни заседания през 2005 г. са издирени и осведомени над 30 деца с увреждания от Община Велико Търново. РИО съвместно с Дирекция "Социално подпомагане", Дирекция "Бюро по труда"- Велико Търново и отдел "Образование и наука" Община Велико Търново се включи в програмата на Министерството на труда и социалната политика "Заетост на учители в обучение на деца с увреждания". Към СОУ "Г. С. Раковски"- гр. Велико Търново са назначени двама безработни учители, които по програмата преминаха през квалификационен курс за работа с деца с увреждания.
Дейност 2
През 2005 г. са назначени нови двама ресурсни учители към ПУ "Св. Т. Търновски", с които общият им брой за Община Велико Търново става трима. Обхванати са общо 34 деца със специални образователни потребности, интегрирани за обучение в масовите училища : ОУ "Д. Благоев”, ОУ “П. Р. Славейков”, ОУ “Бачо Киро”, ОУ “Св. П. Евтимий”, СОУ “Вл. Комаров”, СОУ “Ем. Станев”, СОУ “В. Благоева” и ОУ “Н. Рилски”- гр. Килифарево.
За ресурсните учители РИО организира текущо обучение и работни съвещания съчетано със заседания на Екипа за комплексно педагогическо оценяване.
Престои откриването на Регионален ресурсен център за подпомагане на интегрираното обучение и възпитание на деца и ученици със специални образователни потребности, който ще бъде държавно обслужващо звено към МОН
Дейност 3
През учебната 2005-2006 година на 34 деца от Община Велико Търново със специални образователни потребности и/или хронични заболявания са създадени възможности и подкрепяща среда да участват в процеса на образование. Същите са включени в интегрирано обучение в масови училища разпределени както следва: в СОУ "В. Комаров" – 5 ученика ; в СОУ "В. Благоева" – 2 ученика ; ОУ "Д. Благоев" – 5 ученика; в ОУ "П. Р. Славейков" – 5 ученика ; в ОУ "Бачо Киро" – 2 ученика ; СОУ "Ем. Станев" – 3 ученика; ОУ "Патриарх Евтимий" – 5 ученика; ОУ "Неофит Рилски" – 7 ученика. За всеки ученик е разработен индивидуален план за обучение от мултидисциплинарен екип
Дейност 4
Назначени са трима специалисти логопеди - в СОУ "В. Благоева" и в ОУ "Патриарх Евтимий". На същите са изготвени графици за работа и с деца от детските градини в град Велико Търново.
Дейност 5
През 2005г. активно се ангажираха и педагогическите съветници, чрез мотивиране на ученици и учители за практическо въвеждане на интегрирано обучение на деца с увреждания. Със съдействието на РИО е учредена асоциация на училищните психолози и педагогически съветници, която ще продължи организирано да популяризира сред родители и учители идеята за интегрирано обучение на деца с увреждания и през следващите години.
Предложеният Отчет на Плана за действие за равните възможности за хората с увреждания за 2005 г. към Общинска стратегия за равни възможности за хората с увреждания 2004 г. – 2007 г. е разгледан, обсъден и одобрен от представители на институции, ангажирани с проблемите на хората с увреждания, организации на и за хората с увреждания и неправителствени организации в Община Велико Търново