НАРЕДБА
ЗА ОРГАНИЗАЦИЯТА И ДЕЙНОСТТА НА КЛУБОВЕТЕ ЗА ПЕНСИОНЕРИТЕ И ИНВАЛИДИТЕ В
ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО
Раздел І
Общи положения
Чл. 1. Стази наредба се уреждат организацията и дейността на клубовете за пенсионерите и инвалидите, наричани за краткост по – нататък “клубове”, като форма за социална интеграция и социални услуги в общността.
Чл. 2. Клубовете се учредяват на териториален принцип по общини и селища.
Чл. 3. Клубовете имат за цел да съдействат за поддържане на социалните контакти, социалната интеграция и жизнен стандарт на пенсионерите и инвалидите.
Чл. 4. За изпълнение на своите цели и инициативи клубовете сътрудничат с неправителствени организации, съюзите на пенсионерите и инвалидите в България, фондации, частни физически лица и др.
Раздел ІІ
Организация и управление
Чл. 5/1/ Отдел "Социални, здравни, младежки и спортни дейности" в Община Велико Търново проучва потребностите от клубове и предлага на кмета на Община Велико Търново разкриването, преместването или закриването им.
/2/ Клубове се откриват, ако в съответното населено място /район, квартал/ има повече от 50 пенсионери и инвалиди, които писменно са заявили желание да членуват в клуба пред кмета на Община Велико Търново за желаещи от гр. Велико Търново, кметове на кметства или кметски наместници за желаещи от съответното населено място.
/3/ Клубовете са достъпни за всички лица в пенсионна възраст или с определена група инвалидност, без ограничение на възраст при спазване на правилника за вътрешния ред.
/4/ Клубовете се откриват, закриват или преместват по предложение на кмета на Община Велико Търново с решение на общинския съвет.
Чл. 6/1/ Помещенията, в които се разкриват клубовете, както и подходящото им обзавеждане, се осигуряват с решение на общинския съвет.
/2/ Разходите по поддръжката на клубовете - наеми, осветление, отопление, телефон, вода и ремонти, са за сметка на общинския бюджет.
Чл. 7/1/ Отдел"СЗМСД" и счетоводството към него в Община Велико Търново подпомага финансово, методически и организационно клубовете, намиращи се на територията на общината. Той осъществява и контрол по законосъобразното разходване на бюджетните средства.
/2/ Кмета на Община Велико Търново назначава уредник на клуба на трудов договор.
/3/ Функциите и задачите на уредника се определят с правилника за вътрешния ред на клуба.
Чл. 8. Клубовете организират и провеждат дейности и мероприятия със социален, здравен, културен и друг характер, които съдействат за постигане и поддържане на пълноценно социално включване и социална интеграция в общността на пенсионерите и инвалидите.
Чл. 9. Органи на управление на клубовете са общото събрание, клубният и контролният съвет.
Чл.10/1/ Общото събрание на клуба се състои от всички пенсионери и инвалиди, ползващи неговите услуги. Свиква се най - малко веднъж в годината и се счита за редовно, ако са присъствали 50% плюс един от ползващите услугите на клуба. Решенията му са валидни при обикновено мнозинство от присъстващите.
/2/ Общото събрание на клуба избира клубен съвет в състав от 3 до 9 души - председател, зам. председател, касиер и членове, както и контролен съвет от трима души - председател и двама членове.
/3/ Общото събрание:
- приема правилник за вътрешния ред;
- обсъжда и приема отчетния доклад на клубния и контролния съвет;
- приема програма за дейността на клуба, определя източниците и размера на нейното финансиране.
Чл. 11. Клубният съвет:
- изработва правилник за вътрешния ред;
- изготвя и представя на общото събрание годишен отчет за дейността на клуба;
- предлага проектопрограма за дейността на клуба и разпределението на средствата по мероприятия;
- прави предложение за утвърждаване от общото събрание на план-сметка за разход на средствата на клуба;
- поддържа връзка с Отдел"СЗМСД" и счетоводството към него в Община Велико Търново, кметовете на кметства и кметски наместници, с Дирекция "Социално подпомагане" Община Велико Търново, с неправителствени организации, частни физически лица, фирми, фондации и др.;
- организира и ръководи дейността на клуба.
Чл. 12. Контролният съвет упражнява контрол за целесъобразното и законосъобразно разходване на средствата на клуба, както и за опазване на неговото имущество.
Чл. 13. Източници на финансиране на клубовете са:
- бюджетни средства;
- доброволни вноски;
- дарения, спонсорство;
- други.
Чл. 14. Паричните вноски в клубовете се събират от касиера на клуба срещу квитанция, а събраните суми се внасят по сметка на името на клуба.
Чл. 15. Клубовете работят на бюджетна сметка.
Чл. 16. В клубовете се води следната задължителна документация:
- приходно - разходна книга;
- инвентарна книга за имуществото на клуба;
- протоколни книги за отразяване на решенията на общото събрание на клубния и контролния съвет.
Раздел ІІІ
Заключителни разпоредби
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 6 от Наредбата за условията и реда за извършване на социални услуги в Община Велико Търново и Наредба за управление на общинския бюджет и системите за финансов контрол.
§ 2. Указания по приложението на Наредбата дава Кмета на Община Велико Търново.
§ 3. Настоящата наредба е приета с Решение №................/..........2004 г. На Общински съвет Велико Търново и влиза в сила...................