ИНФОРМАЦИЯ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПЪРВИЯ ЕТАП ОТ ГАЗИФИКАЦИЯТА НА ГРАД ВЕЛИКО ТЪРНОВО И РАЗШИРЯВАНЕТО НА МРЕЖАТА
І. Магистрално отклонение
Строителството на магистралното отклонение /МО/ от главния магистрален газопровод до Автоматичната газоразпределителна станция /АГРС/ за град Велико Търново приключи през ноември 2004 година. Изпълнено е с метални тръби с диаметър 325мм и 219мм и налягане 50 ваr.
АГРС Велико Търново е разположена в землището на село Леденик, северно от главен път І-4 София – Варна. В станцията се извършва понижаване на налягането от 50bar на 10bar. Газопроводът преминава през землището на селата Ресен, Хотница, Самоводене, Беляковец и Леденик. Общата дължина на трасето е около 30 км. Предвидено е отклонение за град Габрово при кранов възел №3 /КВ3/ в землището на село Беляковец. През месец ноември град Велико Търново бе включен към северния пръстен на националната газопреносна мрежа чрез магистрално отклонение и АГРС.
ІІ. Строителство на газоразпределителна мрежа /ГРМ/ в гр. В. Търново
През месец ноември 2004 бе завършено строителството на металния газопровод от АГРС В. Търново до ул. "Никола Габровски" /стоманени и тръби с диаметър 323,9 мм и налягане 10 bar/. На кръстовището между улиците “Никола Габровски” и “Краков” е построен газоразпределителен пункт /ГРП/, понижаващ налягането на природния газ от 10bar на 4bar. Основната част от газоразпределителната мрежа във Велико Търново е изградена с РЕ-НD пластмасови тръби с диаметър - 200мм, 160мм и 63мм. Изградената газоразпределителна мрежа е собственост на "Раховецгаз 96" АД, което стопанисва и поддържа изградените разпределителни газопроводи и монтираните съоръжения. До този момент газоразпределителна мрежа включва стоманен газопровод с дължина 4,300м, пластмасов газопровод РЕ-НD с дължина 9,400м и 210 газопроводни отклонения.
До края на 2004 година "Раховецгаз - 96" АД Г. Оряховица има сключени договори за присъединяване към ГРМ В.Търново с девет фирми: - "Топлофикация ВТ", "Елмот", "Екстрапак", "Лактима", "Арбанаси", "Болярка", "Момина крепост", "Терна" и "Победа". Подписани са договори за присъединяване с осем общински обекта: - ЕГ "Проф. А. Златаров", ПМГ "В. Друмев", ОУ "П. Евтимий", ЦДГ "Слънце", ЦДГ "Соня", ЦДГ "Здравец", ДЯ "Слънце" и ДЯ "Мечо пух". Сключени са договори с "Инвестстрой", с хотел "Росица" и с повече от 70 жилищни обекта.
Строителството на първия етап от ГРМ в град В .Търново се извърши от "Благоустрояване 99" АД Стара Загора – подизпълнител на "Овергаз инженеринг" гр. Ямбол.
В общата траншея с газопроводната мрежа се полагат и защитни тръби за технологичната съобщителна кабелна мрежа /ТСКМ/, обслужваща газоразпределителната система. Същите са изградени от полиетиленови тръби РЕ-HD с диаметър ф110мм и ф40мм.
В края на 2004 година бяха въведени в експлоатация за работа с природен газ котелните инсталации в "Болярка", "Арбанаси" и "Терна". През януари 2005 бяха пуснати в експлоатация "Топлофикация ВТ", Елмот, ЦДГ "Здравец", ДЯ "Слънце", ДЯ "Мечо пух" и "ЦДГ "Слънце", а през март - МОБАЛ и ЕГ "Проф. Асен Златаров".
ІІІ. РАЗШИРЕНИЕ НА ГАЗОРАЗПРЕДЕЛИТЕЛНАТА МРЕЖА ЕТАП 2 - 2005 г.
През 2005г. се предвижда изграждане ГРМ /газоразпределителна мрежа/ и ГО /газопроводни отклонения/ до консуматорите с обща дължина 20км. През месец март започна изграждането на ІІ етап от СМР. Положени са газопроводните тръби по улиците: "Любен Каравелов", "Хан Аспарух”, “Бачо Киро”, “Седми юли”, “Рафаил Попов”, “Самуил”, “Страцин”, “Иван Александър”, “Марно поле” и др. СМР ще продължат по улиците: “Христо Ботев”, “А. Стамболийски”, “Ивайло”, “Поп Харитон”, “Козлодуй” и участъци от “Мармарлийска” и “Никола Габровски”. До есента на 2005 година се предвижда да бъде извършено строителството на ГРМ в района между бул. “България” и улиците: “П. Яворов”, “А. Константинов”, “Зеленка”. Строителството ще продължи до филиала на МОБАЛ и Американския колеж “Аркус”.
Община Велико Търново планира през 2005 година да извърши преустройство на котелните инсталации за преминаване към захранване с природен газ на следните общински обекти: ПМГ "В.Друмев", ОУ "П.Евтимий", ЦДГ "Соня", ЦДГ "Евгения Кисимова", ДЯ "Щастливо детство", ОУ "Димитър Благоев", ОУ "Петко Рачев Славейков", Център за работа с деца, сградата на Община В. Търново и Изложбени зали на ул. "Рафаел Михайлов".
Община Велико Търново кандидатства с проект пред НДЕФ /Национален доверителен екофонд/ за финансова помощ за преустройството на отоплителните инсталации за работа с природен газ в Природо - математическа гимназия "В. Друмев" и Основно училище "П. Евтимий". Проектът попада в приоритетните области на НДЕФ и притежава необходимата готовност за реализация. Комисията за оценка на проекти при ИБ на НДЕФ е взела решение проектът да бъде предложен за принципно одобрение пред Консултативния съвет и Управителния съвет на НДЕФ и за окончателно одобрение след посещение на обектите от експерти на Фонда.
АНАЛИЗ
НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО, ПРОБЛЕМИТЕ И ЕФЕКТИВНОСТТА НА ПЪРВИЯ ЕТАП ОТ ГАЗИФИКАЦИЯТА НА ГРАД ВЕЛИКО ТЪРНОВО
І. Изпълнение на първия етап от газификацията на град Велико Търново
Програмата за строителство на газоразпределителната мрежа в град Велико Търново през 2004 година е изпълнена. През есента бе реализирано допълнително възлагане на СМР по улиците: "Трети март", "Мизия", "Стара планина", "Средна гора" и "Вела Пискова".
Тъй като фирма "Благоустрояване 99" АД Стара Загора не извършва строителство на кабелни шахти от ТСКМ /технологична съобщителна кабелна мрежа/, тази задача бе възложена на фирма "Мармед" София. Строителството на шахтите продължи до декември 2004 и не е довършено. Предстои изграждането на около 50 шахти по трасето на стоманения газопровод.
През 2004 г. не бе изпълнено планираното строителство на демонстрационен център на "Раховецгаз - 96" във Велико Търново. През 2005 година не бяха подновени договорите за строителство с "Благоустрояване 99" АД и "Мармед" София. "Овергаз инженеринг" възложи на фирма "Телекоминженеринг" ООД София строителството на ГРМ в гр. Велико Търново през 2005 г.
ІІ. Проблеми свързани с изграждането на газопроводната мрежа в гр. Велико Търново
Проблеми при изпълнение на СМР:
- изоставане от предварително планираните графици за строителство и монтаж на ГРМ от “Благоустройство 99” АД Стара Загора поради ангажимента на фирмата при строителството на ГРМ в гр. Г.Оряховица и гр. Лясковец;
- затруднения при изкопните работи поради скални участъци по трасето на газопровода;
- трудности при СМР по ул. “Никола Габровски” заради движението на тролейбусите.
Възникнали затруднения за гражданите на Велико Търново:
- дискомфорт за жителите на града поради силния шум и значителната запрашеност на въздуха при извършване на СМР;
затруднения за шофьорите и пешеходците, поради разкопаването на уличните платна;
временни прекъсвания на телефонните връзки, електрозахранването и водата при възникване на аварии по време на изкопните работи.
3. Проблеми свързани с възстановяването на уличните платна и тротоарите:
значителни слягания на асфалтовата настилка по уличните платна, след падналите валежи през есенно-зимния сезон;
закъснение при изпълнението на планираните възстановителните работи от страна на изпълнителя – "Благоустройство 99 " АД гр. Стара Загора;
- не е асфалтирана траншеята на газопровода по стария път за село Леденик.
В началото на 2005 година Общинска администрация няколкократно уведоми с писма фирма "Благоустройство 99" АД Стара Загора" и "Овергаз Инк." за възникналите слягания на асфалтовото покритие по траншеята на газопровода и настоя за своевременно изпълнение на задълженията им по изпълнението на възстановителните работи, съгласно подписаните споразумения и протоколи.
През месец май бяха изпълнени възстановителните работи на пътните платна на кръстовището пред Елмот, по ул. "Н. Габровски" и по ул. "Мармарлийска". Те ще продължат по ул. "Тракия", по трасето на стоманения газопровод - от Западен пътен възел до Елмот и по стария път за село Леденик.
ІІІ. Ефективност
1. Екологичен ефект
В края на 2004 година бяха въведени в експлоатация за работа с природен газ котелните инсталации в "Болярка", "Арбанаси" и "Терна". През януари 2005 бяха пуснати в експлоатация "Топлофикация ВТ" АД и Елмот, ЦДГ "Здравец", ДЯ "Слънце", ДЯ"Мечо пух" и "ЦДГ "Слънце”, а през март - МОБАЛ и ЕГ “Проф. Асен Златаров”.
Преминаването на тези обекти от работа с конвенционални горива /дизелово гориво/ към работа с природен газ е етап от общия проект за газификация на град Велико Търново. Газификацията на обществени и жилищни сгради е част от Общинската програма за управление на качеството на атмосферния въздух в Община Велико Търново. Като се отчита голямото количество вредни вещества и сажди в изходния продукт при изгаряне на течните и твърдите горива и липсата им при изгаряне на природен газ, реализацията на проекта ще доведе до намаляване на вредните емисии изхвърляни в атмосферата, а също и постигане на значителен икономически ефект. Газификацията /замяната на традиционните горива с природен газ/ е икономически и екологично ефективен способ за едновременно решение на:
задоволяване на енергийните потребности;
постигане на по-добър икономически ефект в сравнение с използването на традиционните енергоизточници;
премахване на вредното въздействие върху околната среда;
изпълнение на поетите ангажименти по международните конвенции и договори за околната среда.
2. Подобряване на условията в детските ясли и детските градини /оценка на персонала в детските заведения/
екологично чисто отопление, няма миризма на нафта, няма замърсяване на котелното помещение и двора;
бързо затопляне на помещенията и възможност за поддържане в оптимални граници температурата в стаите;
по-добре затоплените помещения позволяват спалните и занималните да се проветряват редовно и децата да бъдат по-леко облечени;
възможност за работа само в режим - осигуряване на топла вода;
икономия на средства от бюджета по параграф - горива;
отпада предварително запасяване с гориво;
намален разход на електроенергия.
Икономически ефект от газификацията
- Частни дружества
"БОЛЯРКА" - "МЕЛ ИНВЕСТ-ХОЛДИНГ" АД За първите 4 месеца на 2005 г. са изразходвани 1176 н. куб. м. природен газ при цена 338 лв/1000 н. куб. м, общо 397 488лв. За същия период през 2004 г. са изразходвани 1795 тона мазут със средна цена, включваща и транспортните разходи - 500 лв, общо 897500 лв. Налице е повече от два пъти снижение на разходите за гориво. Постигнатите резултати във фирма “Болярка” са показателни и в голяма степен важат и за останалите фирми използващи природен газ.
Общински обекти – детски ясли и детски градини
месец |
Електрическа енергия |
Дизелово гориво |
Електрическа енергия |
Дизелово гориво |
Природен газ |
януари |
910,05 |
4110,18 |
650,88 |
1320,01 |
568,90 |
февруари |
885,66 |
2585,10 |
710,37 |
0,00 |
1065,18 |
март |
620,62 |
3181,42 |
- 105,04 |
0,00 |
363,12 |
април |
209,33 |
0,00 |
66,57 |
0,00 |
871,52 |
общо |
2625,66 |
9876,70 |
1322,78 |
1320,01 |
2868,72 |
Сумарни разходи |
12502,36 |
5511,51 |
|||
януари |
404,05 |
3744,12 |
523,59 |
1320,01 |
20,17 |
февруари |
253,62 |
2749,72 |
297,85 |
0,00 |
988,52 |
март |
335,62 |
3181,42 |
259,80 |
0,00 |
484,16 |
април |
363,52 |
0,00 |
195,06 |
0,00 |
593,10 |
общо |
1357,06 |
9675,26 |
1276,30 |
1320,01 |
2085,95 |
Сумарни разходи |
11032,32 |
4682,26 |
|||
януари |
1006 |
4274 |
600 |
670 |
|
февруари |
689 |
2153 |
337 |
1424 |
|
март |
625 |
1074 |
218 |
1025 |
|
април |
402 |
1113 |
312 |
311 |
|
общо |
2722 |
8614 |
1467 |
3430 |
|
Сумарни разходи |
11336 |
4897 |
|||
януари |
822 |
4597 |
402 |
2640 |
890 |
февруари |
763 |
3163 |
409 |
1424 |
|
март |
632 |
2148 |
398 |
1094 |
|
април |
469 |
1113 |
383 |
468 |
|
общо |
2686 |
11021 |
1592 |
2640 |
3698 |
Сумарни разходи |
13707 |
7930 |
ИЗРАЗХОДВАНИ СРЕДСТВА ЗА ГОРИВА И ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЕНЕРГИЯ /ЛВ/
Анализът на приложената справка за изразходваните средства за електрическа енергия и горива показва, че разходите за природен газ и електрическа енергия са около два пъти по-ниски от разходите за отопление за същия период на предходната година. Намалението на разходите е резултат от преминаване към захранване на отоплителните инсталации с природен газ и замяната на електрическите бойлери с бойлери отоплявани с природен газ. Добрите резултати от газифицирането на отоплителните инсталации ни дават основание за извършване на преустройство и на кухненските съоръжения за работа с природен газ.
До този момент /началото на юни 2005 г./ Община Велико Търново е издала 160 разрешения за строеж на собственици на жилища за изграждане на вътрешни газови инсталации. "Раховецгаз 96" АД има сключени договори за продажба на природен газ със 70 битови, 8 обществено–административни и 5 промишлени обекта. Въпреки първоначалния скептицизъм и съмнения вече е налице засилен интерес към използването на природен газ.
Краткия начален период, който разглеждаме не ни позволява да направим категорични заключения за ефективността на газификацията, но първите резултати са многообещаващи и потвърждават предварителните разчети за бърза възвращаемост на вложените средства при газифицирането на обектите.