ДОКЛАД
за изпълнение на Общия устройствен план
на гр. Велико Търново
Градоустройството е целесъобразен начин на организация и взаимообвързване на отделните образуващи елементи в урбанизираните територии. С устройствените планове се създава основа за дългосрочно, устойчиво устройствено развитие на териториите. Целта е осигуряване хармонично развитие на обществото.
През периода 1987-1997 г. при условията на сега отменената нормативна уредба по устройство на територията е изработен, процедиран и одобрен Общ устройствен план на гр. Велико Търново. Поради настъпили съществени обществено-икономически и устройствени условия през 2001 г. е възложено изработване частично изменение на Общият устройствен план със специфични правила и норми за устройство на територията на гр. Велико Търново и Схема за устройствено зониране. Процедурата по одобряването е завършила с Решение №11-67 от Протокол №70/31.07.2003 г. на Общински съвет гр. Велико Търново.
С общия устройствен план на гр. Велико Търново се предвижда запазване характерната за града ни структура, съставена от жилищни, смесени, старинни, производствени и рекреационни зони.
Централната градска част е със средноетажна смесена застройка, предимно със сключен характер и концентрация в приземните нива на жилищни сгради на обществено-обслужващи функции.
Жилищните квартали "Бузлуджа", "Кольо Фичето", "Картала" и "Чолаковци" са с високоетажна смесена застройка, предимно със свободно стоящи сгради и самостоятелни обекти с обществен характер.
През 2005 г. са издадени 1256 разрешения за строеж и са изградени 983 броя жилища в жилищни сгради.
Посочените цифри се отнасят само за напълно нови жилищни сгради, не са включени реконструкции, преустройства, промяна предназначения и ремонти на съществуващите.
През 2005 г. в изпълнение на ОГП-97 и частичното му изменение с ОГП-2003, поради значително нараснал интерес за строителство са извършени процедури по обявяване и одобряване на следните подробни устройствени планове:
-актуализация на подробния устройствен план на кв. “Света гора” (окончателен проект),
-започнали са процедури по проектиране на подробен устройствен план – план за регулация и застрояване за част от централна част, Варуша, Гурко, М. Райкович и ОНС. Тази разработка съответства на концепцията за устойчиво развитие на стария град.
За територията на гр. Велико Търново за по-малко от три квартала са одобрени множество подробни устройствени планове през 2005 г. – 258 броя.
Предвидената застройка на жилищните квартали "Кольо Фичето" и "Чолаковци" е почти реализирана в зоните си за жилищно и обществено строителство, докато в рамките на жилищните територии "Картала" и "Бузлуджа" все още има неусвоена жилищна и обществено-обслужваща територия.
В периода дек. 2004 - дек. 2005 г. са изградени и въведени в експлоатация 177 бр. нови сгради и множество реконструкции, пристроявания и надстроявания към съществуващите.
КУЛТУРНО-ИСТОРИЧЕСКО НАСЛЕДСТВО
Древните корени и богатата история на селището са съхранени и до днес чрез 668 броя сгради – паметници на културата.
Старинните градски зони обхващат исторически формирания градски център и кварталите "Варуша", "Максим Райкович", "Асенова махала" и "Гурко".
Характерно за град Велико Търново е наличието на значимо по обем и стойности културно-историческо наследство.
Старинните градски зони се вписват във функционирането на съвременния град, като за част от тях преобладаваща е жилищната функция.
Като цяло значителна част от жилищния фонд се нуждае от обновяване и реконструкция, най-вече по отношение основен ремонт на покриви и фасади и повишаване топлотехническата ефективност.
През 2005 г. има тенденция към увеличаване строителната инициатива за преизграждане на сградния фонд за жилищни нужди и малки хотели.
ТРУД
Основните промишлени предприятия са изнесени в производствени зони на дистанция от териториите за обитаване и отдих, като по този начин се гарантира чистотата на жилищната среда. Образувани са 4 зони – Дълга лъка с площ 112ха, Западна промишлена зона с площ 220ха, Централна зона с площ 292ха и Източна зона с площ 179ха. Всички с изключение на Западна промишлена зона в западна и северо-западна посока са усвоени и застроени в голяма степен.
С ускорени темпове протичат процесите на преструктуриране на територията, реконструкция и адаптация на сградния фонд в съответствие с инвестиционните намерения на новите собственици от частния сектор.
През 2005 г. за административна, търговска, стопанска, производствена, транспортна и други дейности са изградени 412 броя нови строежа.
ИНЖЕНЕРНА ИНФРАСТРУКТУРА
Водоснабдени са 100% от застроените имоти и канализирани част от имотите, като канализацията в старата част е зидана и се нуждае от незабавна реконструкция. Отпадъчните води от имоти в някои части на стария град се заустват направо в р. Янтра, което замърсява реката и е предпоставка за свлачища.
С оглед премахване на тези затруднения се прилагат специфични изисквания за изграждане на канализационната мрежа в тези райони.
Електроснабдяването в града става от подстанции "Велико Търново-1" и "Картала". Нуждите на промишлеността се задоволяват от подстанция "Дълга лъка". Мощността в съществуващите подстанции задоволява нуждите на града понастоящем и има свободен капацитет.
Газификация – През 2004 г. приключи строителството на магистралното отклонение от Главен магистрален газопровод до автоматизирана АГРС. През 2004 г. започна реализирането на газоразпределителна мрежа за гр. Велико Търново по схемата на ОГП за газификация.
До месец декември 2005 г. е изградена 43 240,50 м технологична съобщителна кабелна мрежа и 23 763,70 м пластмасов газопровод. Присъединени са 6 промишлени предприятия 12 обществено - административни сгради и 520 жилищни обекта.
ОБСЛУЖВАЩА ИНФРАСТРУКТУРА
Заложени нови мероприятия в Общия устройствен план на гр. Велико Търново в областта на обслужващата инфраструктура не са предвидени.
Съществуващия сграден фонд в административно - деловата сфера, както и в сферата на образованието, културата и социалния сектор в пълна степен задоволява потребностите на населението.
Наблюдава се тенденция за непрекъснато нарастване активността на частния сектор в изграждането на малки търговски обекти, които са равномерно разпределени в жилищните зони и задоволяват потребностите на населението.
Транспортно-комуникационни връзки
Велико Търново е град с изключително характерна градоустройствена структура, обусловена от сложни релефни дадености и концентрация на трасета на първостепенна републиканска пътна мрежа. Поради тези обстоятелства транспортните проблеми на града в значителна степен са един от основните фактори, определящи неговото развитие и нормалното функциониране на отделните урбанистични подсистеми.
Необходимо е незабавно да се извършат предпроектни проучвания и да се събере нужната статистика с оглед на актуализация на траспортно-комуникационния план на гр. Велико Търново.
По отношение на паркирането конкретното разпределение и вида на паркиране (открито, подземно, етажно) е предмет на ПУП на отделни структурни единици. В централната част, където е концентрирана административна търговска делова и културна активност на населението през 2005 г. са извършени значителни проектни проучвания за използване на всички възможности за устройване на паркинги.
В резултата на анализ на състоянието на ОГП следва да се работи в посока за:
- осигуряване на теренни възможности за преминаване на нереализирани проектни елементи на първостепенната улична мрежа, предвидени с ГКТП или реконструкция на съществуващите такива
- изследване на всички възможности за паркиране.
- извършване на проучване необходимостта от застрояване на крайградските терени с оглед разширяване на строителните граници на гр. Велико Търново
През 2005 г. бе възложено проектирането на Подземен паркинг на територията на пл. "Славейков" и ул. "Независимост" (около Халите).
През последните години се наблюдава тенденция за строителство на жилищни сгради в централните части на града, която е придружена с множество частични изменения на подробния устройствен план. По този начин се уплътнява застройката в тези части на града и се променя начина и характера на застрояването.
Друга тенденция която се наблюдава е масовата промяна на предназначението на земеделски земи около гр. Велико Търново "на парче".
В предвид на това следва да се преосмисли предназначението на местностите "Козлуджа" и "Пишмана" и извърши проектиране на подробни устройствени планове за улична регулация на тези терени.
Като обобщен резултат от изложеното по горе предлагам да се изработи ОУП за територията на община Велико Търново, обхващаща всички населени места в обхвата на общината и извън селищните територии. По този начин ще може да се изследва и предложи необходимата допълнителна площ за разширение на Велико Търново, с. Вонеща вода и др. населени места.
Да се проучи и проектира актуализация на ГКТП на гр. Велико Търново. Да се проектира подробен устройствен план – план за улична регулация на местностите "Пишмана" и "Козлуджа".