ПРОТОКОЛ № 64

 

ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО,

ПРОВЕДЕНО НА 05.12.2006 г. от 17.35 ч. В ЗАЛАТА НА

ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО

 

На заседанието присъстваха 30 /тридесет/ общински съветника, отсъстваха седем: г-н Исмаил Хаджимустафа, г-н Тодор Д. Тодоров, г-жа Вилдан Уручева, г-н Гани Пантилеев, г-н Петко Тюфекчиев, г-н Тодор П. Тодоров, г-н Атанас Парушев.

Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ откри заседанието и даде думата на общинските съветници за предложения и допълнения по следния проект за

ДНЕВЕН РЕД:

1. Присъждане на Академичната награда на Община Велико Търново

Предложения не бяха направени.

Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ подложи на гласуване дневния ред на заседанието.

С 29 гласа „за”, „против” - няма, „въздържали се” – няма, Великотърновски Общински съвет прие така предложения дневен ред.

Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ прочете дневния ред на заседанието и поясни, че процедурата е осъществена по Статута за Академичната награда и че предложението се основава на решението на Академичния съвет, както и на протокола на Комисията за удостояване с Академичната награда, като предложението е единодушно подкрепено от ПК по ОН и от ПК по ККИНВП.

 

ПО ПЪРВА ТОЧКА ОТНОСНО Присъждане на Академичната награда на Община Велико Търново

Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ даде думата на общинските съветници за изказвания.

Г-Н ИВАН АЛЕКСАНДРОВ: Аз искам да изразя още веднъж становището, което имах възможност да изразя в ПК по ККИНВП и в Комисията, която заседава във ВТУ. Подкрепям предложението за присъждане на Академичната награда на Цанко Илиев Стефанов. Явиха се 13 кандидати, които бяха достойни и равностойни, за да бъдат отличени с тази награда, но единодушно надделя становището, че това е един студент, който има трайни интереси в областта на счетоводната практика – една материя, в която не е толкова лесно човек да се изявява. Този интерес присъства при него още от Гимназията по икономика, където имам впечатления от него с участието му в републиканските олимпиади по счетоводство. Тук виждаме интересен феномен, тъй като този студент учи едновременно три специалности и когато разглеждахме критериите в отделните комисии, стана ясно, че той отговаря на критериите и в трите специалности, тъй като в четирите години от следването си има отличен успех, както и на държавния изпит. От особено значение са публикациите му в специализираното счетоводно издание „Счетоводство плюс”. Когато разговаряхме в Комисията във ВТУ, отново стана въпрос, че когато съпоставяме студентите от различните специалности, изниква въпросът за отличаването на студентите, които се учат в специалностите, свързани с изкуствата. Аз споделям тук едно свое становище – през следващата година в ПК по ККИНВП и в ПК по ОН ще направя предложение да променим Статута или да направим един нов статут, който да номинира и студент в областта на изкуствата. Другото мнение, което искам да споделя, е това, че когато номинираме студенти за Академичната награда, е хубаво в Статута да бъде заложено 1 или 2 месеца преди тази процедура те да имат възможност да се изявят пред великотърновската публика със своите изяви и заслуги, за да може тя да се запознае с техните постижения и с тях като личности.

Подкрепям предложението Цанко Стефанов да бъде отличен с Академичната награда.

Проф. ИВАН ХАРАЛАМПИЕВ: Аз гласувах в Комисията, ще гласувам и сега за Цанко Стефанов, макар че не го познавам лично. Комисията също не го познава лично – там бяха разглеждани едни документи. Искам да кажа, че Комисията си свърши работата чудесно и за първи път през последните години тя не се е разделила, макар че кандидатите бяха 13. Хубаво е, че най-после е номиниран мъж – кандидат, защото жените са много напористи и са отличнички по дефиниции. Този човек е следвал „Счетоводство и контрол”, завършил е образованието си по право, което е трудно и много сложно и още две тежки магистратури. Това е нещо, което не се среща често. Освен това не се среща често и студент да пише статии и да се занимава с наука още като студент. Аз искам да приканя колегите да гласуват за тази номинация. Понеже следващата година ние не знаем кои ще гласуват тук, искам да припомня, че идеята за тази награда е на д-р Рашев. Това е чудесна идея, добре е, че тогавашният ОбС е одобрил идеята. Дано ОбС да ражда и да подкрепя повече такива добри идеи.

Г-Н ПЛАМЕН ЛЕГКОСТУП: Поисках думата, за да изразя становището на групата съветници от СДС. Това становище е, че групата общ. съветници от СДС подкрепя единодушно предложението за връчване на Академичната награда на Цанко Стефанов. Използвам случая като член на Академическия съвет на ВТУ „Св.св. Кирил и Методий”, за да ви уверя, че Академическият съвет гласува единодушно за връчването на тази награда и се надявам всички ние да подкрепим предложението на комисиите, които преди малко бяха цитирани.

Г-Н НИКОЛАЙ ЦОНЕВ: Бих искал да изкажа задоволството си, че имах честта да бъда член на Комисията за отличаване с академичната награда на Община В. Търново. Като член на тази Комисия аз разбрах колко достойни, умни, образовани млади хора има във В. Търново. Всъщност това, че решението беше напълно единодушно, не означава, че предложената номинация е била абсолютно безспорна. Конкуренцията беше впечатляваща. Мисля, че точно това е радостното. Радостното е, че тази награда поощрява младите хора да се изявяват повече, да постигат добри резултати по време на своето следване и да се реализират в области, в които те са избрали. Мисля, че номинацията на Цанко Стефанов е напълно в този дух. Той е един от студентите, които са постигнали впечатляващи резултати. Аз потвърждавам своята подкрепа за тази номинация и използвам случая да изкажа подкрепа и от името на групата ВМРО-БНД. Искам да пожелая на комисията, която ще работи през следващата година, да бъде още по-затруднена, да има още повече кандидати с много добри постижения.

Г-ЖА ЛИДИЯ ПРОКОПОВА: Излизам на тази трибуна, за да изразя общото мнение и уверение на групата общински съветници от ОЛ, че подкрепяме предложената кандидатура на Цанко Стефанов. Възхитена съм от фактите, които са заложени по документи. Пожелавам на младежа, който в тези трудни времена получава една солидна подкрепа в житейския си път, да завърши успешно всички магистратури, които е започнал, и да се реализира на територията на Община В. Търново. За мен би било интересно да разберем къде на българското поприще прилагат своите таланти и специалности, къде допринасят за общия просперитет на българското общество наградените досега с тази награда. Бих желала след като г-н Александров – като председател на ПК на ККИНВП, предложи известни промени в Статута в бъдеще по възможност да се увеличи сумата, като се присъдят и втора, и трета номинация, за да се разшири малко ветрилото на многобройните великотърновски студенти и напливът за номинацията да е по-голям. Пожелавам на г-н Цанко Стефанов да е жив и здрав, успешна кариера и дано да се реализира в България.

Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Позволете ми да изразя личното си задоволство от очертаващото се единодушие. Аз също не познавам Цанко Стефанов, но прочетох биографията му. Аз лично съм впечатлен – пълни шестици от следването и от държавните изпити, публикации. В деня на връчване на наградата аз ще му предложа да работи в Община В. Търново. Вероятно ще има много предложения, но може да се съгласи да работи тук, имаме нужда от качествени счетоводители. Аз искам да ви помоля и това е апел към следващия ОбС – да не се променя Статута на наградата. Няма значение на кого е идеята, важното е, че тя е поддържана от два общински съвета. Философията на награда е: една награда, която дава възможност на най-изявения студент във ВТУ да има приличен старт в началото на кариерата си. Аз ще се радвам, ако тези хора отидат по света. Търновската книжовна школа дава интелектуален потенциал на Балканите, а защо не сега и на целия свят. Нека да не ги закрепостяваме тук. Ние произвеждаме интелектуален потенциал, който трябва да ползва и целият свят. Светът става все по-малък. От друга страна, смея да отстоявам пред вас наградата да е една – един е най-добрият. Няма двама най-добри. Знам, че е трудно на Академичния съвет – нека да им е трудно, но един да получи наградата. Това е стимул за тези, които сега се раждат. Наградата ни вече е устойчива. Предлага се да има втора и трета награда, но това не е същината на тази награда. Нека следващият ОбС да запази духа на тази награда! В началото на следващата година аз ще предложа да учредим една също така голяма награда от 2500-3000 евро за отличника на Националния военен университет – В. Търново. По-малка награда не защото НВУ е по-незначителен и там се полагат по-малко усилия, а защото една част от хората там са осигурени в живота от армията, от държавата. Великотърновската общественост би трябвало да отдаде нужното на НВУ – много хора се бориха НВУ да бъде във В. Търново и това вече е даденост.

Благодаря за очертаващото се единодушие за тазгодишната награда.

Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ подложи на гласуване предложението за присъждане на Академичната награда на Цанко Стефанов.

С 30 гласа „за”, „против” - няма, „въздържали се” – няма, великотърновски Общински съвет прие

 

РЕШЕНИЕ № 1191

ОТНОСНО: Присъждане на Академичната награда на Община Велико Търново

На основание чл. 21, ал. 1, т.23 от ЗМСМА, чл. 5 във връзка с чл. 3 от Статута за Академичната награда на Община Велико Търново, Решение по Протокол от заседание на Комисията за удостояване с Академичната награда на Община Велико Търново и Решение на Академичния съвет на Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий”, Великотърновски Общински съвет

 

ПРИСЪЖДА

 

Академичната награда на Община Велико Търново в размер на левовата

равностойност на 5 000 /пет хиляди/ евро

 

на ЦАНКО ИЛИЕВ СТЕФАНОВ

 

Завършил специалност “Счетоводство и контрол”, степен “бакалавър” във Великотърновски университет “Св. св. Кирил и Методий” през 2006 година и студент в магистърските програми на следните специалности: “Право”, “Счетоводство и одит на нефинансовите организации”, ”Политология. Дипломация и национална сигурност”.

 

Проф. Иван Харалампиев съобщи, че връчването на Академичната награда ще се проведе на 07.12.2006 г. от 11.00 часа в Аулата на ВТУ.

Поради изчерпване на дневния ред 64-то заседание на Общински съвет Велико Търново бе закрито в 18.05 часа.

Препис от протокола се изпраща на Областен управител и Районна прокуратура.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ:

                /инж. НИКОЛАЙ ТАЧЕВ/

ПРОТОКОЛИРАЛ

                /И. Иванова/

ЗАМЕСТНИК ПРЕДСЕДАТЕЛИ:

Г-н Тодор Тодоров:             Г-н Георги Стефанов:

 

Г-н Веселин Георгиев             Г-н Милен Михов