ПРОТОКОЛ № 43
ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО,
ПРОВЕДЕНО НА 07.12.2005 г. от 17.35 ч. В ЗАЛАТА НА
ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО
На заседанието присъстваха 32 /тридесет и двама/ общински съветника, отсътваха петима г-н Милен Михов, г-н Хасан Хаджихаса, г-н Исмаил Хаджимустафа, г-н Георги Георгиев, г-н Атанас Парушев.
Присъстваха още д-р Румен Рашев кмет Община Велико Търново, г-жа Мина Илиева главен секретар на Община Велико Търново, директори и началници на отдели към общинска администрация, журналисти и граждани.
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ откри заседанието и даде думата на общинските съветници за допълнения и предложения по следния проект за
ДНЕВЕН РЕД:
1. Присъждане Академичната награда на Община Велико Търново.
С 32 гласа "за”, “против” – няма и "въздържали се” – няма, Общински съвет Велико Търново прие така предложения дневен ред.
ПО ТОЧКА ПЪРВА Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ прочете предложението за решение, като уточни, че решението на Академичния съвет на ВТУ “Св. Св. Кирил и Методий” е взето въз основа решението на Комисията за предложения за Академичната награда, в която участват двама общински съветници. Г-н Тачев допълни, че номинацията е в съответствие със Статута за Академичната награда.
Председателят на ОбС даде думата на общинските съветници за изказвания по предложения дневен ред.
Проф. ИВАН ХАРАЛАМПИЕВ: Вземам думата, за да потвърдя, че процедурата беше спазена. Кандидатурата на Стефка Джумалиева беше обсъдена в ПК по ОН и ПК по ККИНВП. Аз бях заинтересуван и като ректор, и като общински съветник, и като филолог, тъй като имаше и филологическа кандидатура. Трябва да кажа, че смесената комисия е свършила работата си както трябва. Съжалявам, че деканът на Филологическия факултет не беше така стриктен, както деканът на Педагогическия факултет, който беше подготвил документацията така, както трябва да бъде, а и неговата кандидатура беше най-добрата.
За нашите две ПК няма съмнение, че това е кандидатурата, която е най-добрата през тази година. Друг е въпросът, че за следващата година можем да помислим дали Статутът за наградата не може да бъде променен. Мисля, че редица членове на ОбС са на това мнение.
Искам да кажа още няколко думи за онова, което се разигра, когато аз бях в Казахстан. Нямам нищо против като ректор, а и като общински съветник, гласуването да се провежда тук. Имам само едно против – когато някой иска да направи нещо, нека да го напише. Когато председателят на ОбС ми съобщи, че има желание да се промени традицията – гласуването да се провежда в Аулата на ВТУ, аз не се противопоставих, защото реших, че някой цивилизовано е написал писмо и е обяснил защо го прави. Разбрах, че това са били слухове, подмятания. Не мисля, че тук сме хора, на които трябва да се обяснява, че когато човек има позиция, трябва да я защитава открито и с ясни мотиви. Разговарях с някои от колегите. Зная и приемам, че в Статута за наградата е казано, че гласуването се провежда ден преди самия празник и на друго място. Коректно е било, ако тези колеги, които са подмятали това, които са заплашвали, са написали предложението си и никой нямаше да се противопостави. Нека да не подлагаме на изпитания онези, които сега ще бъдат гласувани, защото в тази зала ние гласуваме пред хората, които са номинирани за тази награда и за други награди и ги поставяме наистина на изпитание.
Моето предложение, което аз ще внеса в писмен вид, е да го направим предварително, за да не се достига до неща, които се случиха миналата година, и аз съм убеден, че тези неща бяха причината тази година да се достигне до гласуването тук. Не го отхвърлям, но пак казвам: дано който има друго становище, да го запише и да го защити.
Призовавам да гласувате за тази кандидатура. Тя е достойна. Дано тези пари отидат там, където са отишли при предишните носители. С парите от 2001 г. Тереза Илкова си направи ателие. Тя направи доста дарения, като фрески, за В. Търново. Десислава Енева, която е наградената за 2002 г., вече е асистент във ВТУ и издаде две книги с тези пари. Пенка Драгоева, носител на наградата за 2003 г., завърши още една магистърска степен в Софийския университет. Там тези магистратури струват 3000 лв. В момента е докторант по полифония и работи като хоноруван асистент в Университета. Тодорка Лукова, която избрахме миналата година, скоро след получаването на Академичната награда за 2004 г. роди сина си Баян. Това е най-доброто, което тя успя да направи след връчването на наградата.
Г-Н ПЛАМЕН ЛЕГКОСТУП: Искам да ви запозная малко по-подробно с кандидатурата, която е предложена на нашето внимание. По стечение на обстоятелствата се оказа, че Стефка Джумалиева е студентка в Педагогическия факултет, чийто декан съм аз, но нямам нищо общо с работата на Комисията, която я е предложила. Стефка Джумалиева е възпитаник на ВТУ от 2001 г., когато е приета за студентка в специалност “Информатика”. Завършва бакалавърската си степен с отличен 5.88 от курса на следването и защитава дипломната си работа с отличен 6.00. В момента отново е студентка. Обучава се в магистърска програма “Информатика”, “Компютърна мултимедия”, т.е. в същото професионално направление – в съответствие с изискванията на Статута на наградата.
По време на обучението си показва безспорни качества, интерес и талант в областта на информатиката. Доказателства за това са активното й участие в извънучебната дейност, многобройните й участия в състезания за програмиране. Спечелила е конкурс за обучение по програмата "Сократ-Еразъм" в Прага. Там тя специализира в професионалната област "Мениджмънт на информационните системи". Отзивите за нейното обучение там са отлични. Стефка Джумалиева работи на изключително високо ниво и по проекти на Европейската комисия. Участва в екипа за разработка на презентационно мултимедийно CD за научните специалности "Компютърни науки", "Информатика и математика" и "Информатика" за Европейския съюз по програмата "Сократ-Еразъм". Разработила е уеб-базирано приложение "Електронна борса за прилагане и търсене на технологии", целящо да подпомогне фирми да обменят помежду си иновационни решения.
Нейните научни постижения накратко: през октомври 2003 г. участва в отбора на ВТУ в състезание по програмиране послучай 100-годишнината от рождението на Джон Атанасов, проведено между ВТУ и Университета в Питещ – Румъния, и се е представила отлично; през май 2004 г. отново участва в отбора на ВТУ в състезание, проведено в Румъния; участва в Седмия международен университетски турнир по програмиране в Пловдив и заема първо място на индивидуален университетски турнир по програмиране. Носител е на грамота за високи постижения и отлични резултати в областта на информационните технологии по случай 100-годишнината от рождението на Джон Атанасов. Владее отлично английски език, писмено и говоримо, и притежава сертификат за владеенето му от Университета в Кембридж. Притежава и основни познания по чешки език. Обучението й в Прага е предшествано от езиково-културен курс по чешки език по програмата "Сократ-Еразъм".
Стефка Джумалиева безспорно е доказала, че заслужава такова високо призвание и може да бъде достоен носител на академичната награда на Община В. Търново.
Г-Н ИВАН АЛЕКСАНДРОВ: Искам да споделя своите впечатления, тъй като участвах в смесената комисия, която имаше възможност да разгледа номинираните студенти от различните факултети и в действителност Стефка Джумалиева се открои от всички предложени със своето участие в извънучебните форми, с активната международна дейност, с всичко, което е постигнала и което доц. Легкоступ ни даде като информация – с присъждането на наградата на името на Джон Атанасов, с успешното участие в програмата "Сократ-Еразъм", с успешно положения изпит в Университета в Кембридж. Нейната магистърска разработка може да бъде добро помагало за фирмите и компаниите, които могат да обменят своя опит и проблемите, вписани в нейната магистърска програма, могат да бъдат успешно приложени във великотърновския бизнес. Аз искам да отправя едно предизвикателство към г-н Кмета и към всички нас. Може би за следващата година трябва да помислим за обособяването за още една награда, която да бъде присъждана на студентите, които се занимават в специалностите, свързани с изобразителното и изящното изкуство, като на тях им се даде възможност съобразно тяхната енергия и творчески заряд да реализират своите дипломни работи на територията на гр. В. Търново, което ще допринесе за подобряване на градската среда, вписването на тези дипломни работи на територията на града и по този начин те ще присъстват в оформянето на културно-историческото наследство на нашия град. Правя това предложение към ОбА и към комисиите, които да обсъдят този въпрос. Аз мисля, че по този начин можем да обособим още една награда, която ще има своето място в историята на В. Търново и ще допринася за творческата реализация на тези хора, които се занимават с този вид изкуство.
Г-Н АТАНАС АТАНАСОВ: Не мога да бъда толкова пространен, защото не познавам така добре студентката, която се предлага за награда, но искам да кажа, че Групата на ОЛ подкрепя направеното предложение и се радваме, че всичко протича нормално и днес провеждаме един конструктивен диалог за бъдещето на наградата. Ние разговаряхме с г-н Харалампиев преди няколко дни. Дали ще бъде обособена отделна награда, или тази награда ще бъде дефинирана по друг начин, ние можем да решим на заседания на ПК и на заседание на ОбС. Може би най-добре ще се видят тези неща, когато обсъждаме бюджета. Искам да завърша с това, с което завърши и проф. Харалампиев – аз мисля, че днешното заседание се провежда точно както е Статутът на наградата и ако някой искаше нещо друго, трябваше да го напише и тогава да го обсъждаме, а не да работим по слухове. Днес правим едно конструктивно заседание съгласно Статута на наградата. Ако някой иска нещо друго, трябва да променим Статута на наградата.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Нямам възражения, напротив, радвам се, че с такова единодушие определяте носителя на Академичната награда за 2005 г. Искам да изразя своето становище по отношение бъдещето на наградата и нейното разделяне. Имаше дори идея за разделянето й на пет награди по 1000 евро. Чух, че е имало труден избор как да бъде определен най-добрият, който да спечели наградата, но си спомням, защото съм един от инициаторите за създаването на тази награда, че ние никога не сме имали идея да ви създадем лесна работа, г-н Ректоре, г-да декани. Много трудно е да се определи най-добрият измежду 3-4000 завършващи студенти. Това е изключително трудна задача и аз се радвам, че има такива трудности. Няма кой, освен вас, да преодолее тази трудност. Нека не създаваме по-лесна работа на доцентите и на Ректора на ВТУ. Те трябва да кажат кой е най-добрият, но няма двама най-добри. Нямаме уреди, с които ние да кажем кой е най-добрият. Нашите уреди са деканите и Ректорът на ВТУ. Затова ви моля: не отстъпвайте от тази идея – да възнаградим най-добрия. Иначе е отстъпление от самата награда.
Защо ние даваме тази награда? Община В. Търново се прекланя пред знанията, ума и възможностите на най-добрия студент. Но ние направихме тази награда не заради най-добрия студент, а заради ВТУ. Това е нашият бонус към ВТУ – да може да привлича повече студенти. Това момиче, което награждаваме сега, е влязло във ВТУ през 2001 г. Може би тя или носителят на следващата награда, за 2006 г., е влязъл и с тази идея – да се докаже, че е най-добрият и да получи възнаграждение за това. Това е нашият джакпот.
Призовавам общинските съветници да не отстъпват от тази позиция. Дали ще създадем други награди? Имаме и такава инициатива, говорили сме с проф. Бочев да предоставим места за дипломните работи, дори ако трябва да финансираме части от тази дейност, ако трябва след това да ги премираме по някакъв начин, но това няма да е награждаване на най-добрия. ВТУ е един и нека под името му да има един най-добър студент за годината. Няма как да са двама, трима или пет най-добри. Отговорността и трудностите са за Ректора и за доцентите.
Предложението за присъждане на Академичната награда на Община В. Търново на Стефка Стефанова Джумалиева бе подложено на гласуване.
С 32 гласа "за”, “против” – няма и "въздържали се” – няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 744
ОТНОСНО: Присъждане на Академичната награда на Община Велико Търново
На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА, чл. 5 във връзка с чл. 3 от Статута за Академичната награда на Община Велико Търново, Решение по Протокол от заседание на Комисията за удостояване с Академичната награда на Община Велико Търново и Решение на Академичния съвет на Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий", Великотърновски
Общински съвет
ПРИСЪЖДА
Академичната награда на Община Велико Търново в размер на левовата равностойност на 5 000 /пет хиляди/ евро
на
СТЕФКА СТЕФАНОВА ДЖУМАЛИЕВА
Завършила бакалавърска програма, специалност "Информатика" във Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий" през учебната 2004/2005 година и студентка в магистърска програма специалност "Информатика" "Компютърна мултимедия".
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ: Съгласно Статута връчването на наградата ще стане на тържествената церемония във ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" на 8 декември – празника на българската студентска младеж от Кмета на Общината – д-р Румен Рашев. На наградената ще бъде връчено копие от решението, което току-що взехме.
Припомням поканата на Ректора на ВТУ към общинските съветници – утре от 10.30 часа да бъдем на тържествената церемония, на която ще се връчи наградата, за която гласувахме.
Поради изчерпване на дневния ред 43-то редовно заседание на Общински съвет Велико Търново бе закрито в 18.05 часа.
Препис от протокола се изпраща на Областен управител.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ:
/инж. НИКОЛАЙ ТАЧЕВ/
ПРОТОКОЛИРАЛ
/И. Иванова/
ЗАМЕСТНИК ПРЕДСЕДАТЕЛИ:
Г-н Тодор Тодоров: Г-н Георги Стефанов:
Г-н Веселин Георгиев Г-н Милен Михов