ПРОТОКОЛ № 38
ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО,
ПРОВЕДЕНО НА 04.08.2005 г. от 9.15 ч. В ЗАЛАТА НА
ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО
На заседанието присъстваха 37 /тридесет и седем/ общински съветника.
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ откри заседанието и информира общинските съветници за направена корекция в точка 3 на решение № 583 съгласно чл. 72, ал. 1 от Правилника на Общинския съвет. Г-н Тачев обяви, че към проекта за дневен ред на тридесет и осмото заседание е постъпило едно писмено предложение с вх. № 1583, направено от г-н Гани Пантилеев, който предлага то да се разгледа като точка 31 от дневния ред. Председателят на ОбС даде думата на общинските съветници за предложения и изказвания по следния проект
ДНЕВЕН РЕД:
Г-ЖА РОЗА МИШЕВА: Предлагам да отпадне т. 2 от проекта за дневен ред. Съображенията ми са следните: от 4-те комисии, адресати, само 2 са дали положително становище по въпроса, а другите две не приемат или имат предложение за поправки. Аз не знам защо този материал не е адресиран и до други комисии, тъй като една значителна част от отчета по Стратегията засяга дейности, свързани със здравеопазването, образованието, културно-историческото наследство, социалните дейности. Становище на тези комисии няма и аз не знам защо г-н Тачев е решил така - дали защото подценява самите дейности и отчета по тях, или дейността на тези комисии, които могат да изразят компетентно становище. Във връзка с всички тези неточности, непълноти и относно цялата процедура по приемане на отчета аз предлагам тази точка от дневния ред да отпадне и да остане за следващата сесия.
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ: Веднага ще отговоря на г-жа Мишева. Не е проявен субективизъм или подценяване на тези ПК, които бяха изброени. Причината е съвсем прозаична. По входящия номер на документа се вижда, че той е влязъл в администрацията на ОбС на 25 юли. Дотогава бяха приключили заседанията на ПК по ЗСД, на ПК за ДМСТ, на ПК по ОН, на ПК по ЗГОС. Включил съм тези ПК, които имаха заседание на 25 юли и на практика имаха възможност да направят редовно заседание. Самият отчет беше предоставен на групите общински съветници, така че имаше възможност отчетът да се разгледа по групи.
Г-ЖА ЛИДИЯ ПРОКОПОВА: Аз нямам предложение, а едно питане. На предишната сесия г-н Румен Рашев обеща, че днес ще бъде внесено предложение за проучване и проектиране на улиците на "Картала". Внесено ли е такова предложение и ако е внесено, защо не фигурира в дневния ред? Ако няма такова предложение, аз искам да ми се отговори защо беше обещано, а не е внесено.
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ: Такова предложение не е внесено в ОбС, затова не е включено в дневния ред.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Имаме направена готова количествено-стойностна сметка заедно с проектирането - старо проектиране, което е актуализирано. Необходими са 214 818.60 лв. по сметка на "Инвестстрой". В момента не може да се включи в Инвестиционната програма. Ще се опитаме да го включим към края на годината. Още на предната сесия стана дума, че има стар проект, който трябваше да се актуализира. Това вече е направено, трябва да заложим тези пари. Става дума не за цялата улица "Александър Бурмов", а за този участък, където има къщи и гаражи. Актуализацията е направена за сметка на дружеството.
Г-Н ПЛАМЕН ЛЕГКОСТУП: Моля да спазваме Правилника. Не сме приели още дневния ред, а тръгваме да обсъждаме. Ако влезе в дневния ред, тогава ще обсъждаме.
Г-н Тачев подложи на гласуване направените предложения.
С 35 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма предложението на г-н Гани Пантилеев беше включено в дневния ред.
С 21 гласа "за", 1 "против" и 14 "въздържали се" предложението за отпадане на т. 2 от дневния ред, направено от г-жа Роза Мишева беше прието.
Г-н Тачев предложи като т. 2 в дневния ред да бъде разгледано предложението, направено от г-н Гани Пантилеев, за да не се преномерират останалите точки.
Никой не се обяви против направеното предложение от г-н Тачев.
С 35 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" – няма, Общински съвет Велико Търново прие следния
ДНЕВЕН РЕД:
ПО ПЪРВА ТОЧКА Г-Н ГАНИ ПАНТИЛЕЕВ: Допусната е техническа грешка в ПК по ЗГООС, като сме записали, че се снема от отчет решение 541. Моля да се запише, че не се снема от отчет решение № 541.
Г-Н ГЕОРГИ СТЕФАНОВ: Нямам възражения по проекта за решение. Бих искал да коментирам хода на изпълнението на няколко от решенията. Едното е цитираното 541. Става въпрос за мерки за ограничаване на безразборната сеч на хълма Света гора. В отчета, предоставен ни от ОбА, е записано, че доколкото хълмът не е изцяло общинска собственост, не могат да бъдат предприети административни действия. Това ни стана ясно отдавна, моят въпрос към ОбА е: прави ли се нещо, съвместно с другите заинтересовани организации и институции за ограничаването на сечта?
Второто решение, за което бих искал да получим по-пълна информация, е решение 364, с което определяме условията за конкурс за превозвачи в градския транспорт. Имаше различия между ОбС и ОбА, имаше двукратно гледане, кметът не се съгласи с решение № 364 на ОбС, атакува го в съда. В отчета е записано, че тече процедура във Великотърновския окръжен съд. Искам да попитам тази процедура тече ли още или е приключила. Ако е приключила, какво е решението, кой ще плаща разноските, коя е виновната страна, ще бъде ли то атакувано на втора инстанция във ВАС? Ако имаме решение по въпроса, това води ли до някакви последствия, защото според решението на ОбС конкурсът за превозвачи, който беше проведен, е проведен при условия, каквито ОбС не е приел.
Следващият ми въпрос е по решение № 400. Става въпрос за УПИ № 9 в кв. 109. То е обсъждано на няколко заседания на ОбС. В крайна сметка решението на ОбС е да се промени предназначението на парцела. От текста, който е даден, не се разбира нищо. Въпросът ми е: предприета ли е процедура за частично изменение на ПУП, както беше по решението, или не?
Имам два въпроса по две стари решения, които не се предлагат за снемане от отчет и за които няма информация относно изпълнението им. Едното е решение № 131. Става въпрос за къщата на Бранковани. Имаше предложение на кмета на Общината тя да бъде предадена безвъзмездно на държавна институция. Обсъждахме въпроса на закрито заседание и възложихме на кмета да води преговори с компетентни държавни органи за друга форма на предоставяне правото на ползване, да не бъде безвъзмездно. Става въпрос за сериозен паметник на културата и затова искам да знам, ако се водят такива разговори, докъде са стигнали, ако няма да се водят, да го прекратим, да снемем решението от отчет.
Последният въпрос, който бих искал да коментираме, е по решение 430 - по въпроса за безстопанствените кучета. На нас ни е напълно ясно, че радикално, генерално решение на въпроса няма. Но с обсъждане на въпроса на няколко сесии и с участието на неправителствени организации ние направихме едно добре балансирано решение, като възложихме на кмета в диалог с неправителствени организации, с Регионално сдружение "Янтра", с другите институции, които имат отношение към въпроса, до 30 април да внесе в ОбС Програма. Аз не помня такъв случай, когато ние сме възложили на кмета на Общината да направи програма и той да я е направил, ясно ми е, че няма да имаме разписана програма, но все пак нека да знаем прави ли се нещо по въпроса.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Ако ми дадете в писмен вид въпросите, ще отговоря на следващото заседание.
Г-Н ГЕОРГИ СТЕФАНОВ: Искам да поставя процедурен въпрос. За мен е непонятно за какво се събираме тук, след като се казва да зададем въпросите за следващото заседание. Отчетът е на кмета, той го е направил и след като по нито един въпрос не може да каже нито една дума, за какво се събираме тук?
Г-Н АНГЕЛ ВЕЛИКОВ: Вземам повод от казаното от г-н Стефанов. Мисля, че сме убедени всички, че това е човек, който що се отнася до работата на ОбС е може би най-вещият. Поне заради това трябва да му отдадем дължимото и да се замислим дали казаното от него не заслужава да направим промяна в проекта за решение, който ще гласуваме сега по точка 1 и да включим последна точка, която да бъде следната: "Възлага на кмета на Общината да докладва пред ОбС развитието на въпросите, свързани с изпълнението на решения № 541, 364, 400, 131, 430." По този начин ше дадем възможност на г-н кмета за реванш за загубата или ще защитим нашето самочувствие на ОбС, принципал на тази Община.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Ако почнем отначалото със загуби и победи, значи няма да свършим работа за В. Търново. Спрете малко с това да търсим победа във всяка една ситуация. Въпросите, които поставяте, са некоректно и несериозно поставени и аз няма да ги дискутирам тук. Колкото и опитен да е г-н Стефанов, знае отговорите на поставените въпроси. Поне на два от тях знае отговора. Искате да дискутираме въпроси, които можеше да се поставят по време на комисии. Щом ще спазваме във всичко духа и буквата на закона, ще го направим и за тези въпроси. На следващото заседание предложението ви ще бъде изпълнено.
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ: Ако не възразявате, ще подложа на гласуване анблок предложението за решение, представено от кмета на Общината, заедно със становищата на ПК към тази точка и направеното току-що предложение от г-н Стефанов и г-н Великов.
С 30 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 619
ОТНОСНО: Отчет за изпълнение на решенията на Великотърновски Общински съвет за ІІ -то тримесечие на 2005 г. и отчет за изпълнение на неснетите от отчет решения от мандат 1999 г. – 2003 г. и мандат 2003 г. -2007 г. на Великотърновски Общински съвет
1. На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА, Общински съвет Велико Търново
Приема отчета за изпълнение решенията на Великотърновски Общински съвет от Общинска администрация Велико Търново за ІІ-то тримесечие на 2005 г. и неснетите от отчет решения.
2. Снема от отчет изпълнените решения на Великотърновски Общински съвет от Общинска администрация Велико Търново за ІІ–то тримесечие на 2005 г. №№ 497, 499, 500, 502, 504, 505, 508, 509, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 519, 520, 521, 523, 524, 526, 528, 530, 531, 532, 533, 534, 537, 538, 539, 540, 548, 549, 550, 551, 552, 554, 555, 556, 557, 558, 559, 561, 562, 564, 565, 567 и неснетите от отчет решения от мандат 2003 – 2007 г. с №№ 129, 167, 197, 233, 242, 253, 314, 326, 334, 342, 368, 373, 382, 397, 398, 399, 424, 432, 435, 440, 445, 450, 457, 462, 478, 479, 480, 483, 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490, 491, 492.
Остават да се водят на отчет от Великотърновски Общински съвет решения №№ 65, 75, 127, 128, 131, 188, 190, 198, 251, 261, 263, 268, 270, 274, 280, 283, 285, 293, 328, 329, 353, 355, 364, 376, 400, 430, 431, 434, 436, 442, 444, 453, 454, 481 и решения №№ 498, 501, 503, 506, 507, 518, 522, 525, 527, 529, 535, 536, 541 -547, 553, 560, 563, 566.
3. На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА приема отчета за изпълнение на неснетите от отчет решения от мандат 1999 г. – 2003 г. на Великотърновски Общински съвет от Общинска администрация Велико Търново.
4. Снема от отчет изпълнените решения на Великотърновски Общински съвет от мандат 1999 г. – 2003 г. от Общинска администрация Велико Търново № № 395, 603, 861, 1146.
5. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да докладва пред ОбС развитието на въпросите, свързани с изпълнението на решения № № 131, 364, 400, 430, 541.
ПО ВТОРА ТОЧКА Г-Н ГАНИ ПАНТИЛЕЕВ: ПК по ЗГООС разгледа въпроса на заседание тази сутрин. ПК подкрепя предложението на кмета на Общината и прави едно допъление: "Дава съгласието си за участие на фирми, които са регистрирани с лиценз за дърводобив по чл. 25, ал. 7 от Наредба № 31 от 2003 г., публикувана в "Държавен вестник", брой 76 от 2003 г. от Закона за горите".
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ подложи на гласуване предложението на ОбА, заедно с предложеното допълнение от ПК по ЗГООС.
С 29 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 620
ОТНОСНО: Утвърждаване на годишно ползване на дървесина от Общински горски фонд за 2005 година.
На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА и чл. 57, ал. 9 от Закона за горите, Общински съвет Велико Търново
Дава съгласи за отоплителния сезон 2005 година да бъдат добити по такса на корен, дърва за огрев от общински гори съгласно лесоустройствения проект по списък на домакинствата, в долуизброените населени места на фирми, които са регистрирани с лиценз за дърводобив по чл. 25, ал. 7 от Наредба № 31 от 2003 г., публикувана в "Държавен вестник", брой 76 от 2003 г. от Закона за горите:
№ по ред |
кметство |
местност имот № |
отдел/подотдел |
площ дка |
вид гора |
запас м.куб дка |
общ. запас м.куб. |
предвид за ползв. по ЛУП % |
вси чко |
Забележка простр. м. куб. |
|
|
|
|
|||||||||
1. |
с.Къпиново |
"Гугля”част от №229003 |
211к |
81 |
ШГ |
10,2 |
830 |
200 |
200 |
435 |
|
|
Общо: |
435 |
|||||||||
2. |
с. Миндя |
"Гол.стока” част от №228015 |
234х |
23 |
ШГ |
13,9 |
320 |
105 |
105 |
228 |
|
|
|
"Драганкиното” част от № 220017 |
226с
|
68 |
ШГ |
12,3 |
840 |
230 |
230 |
500 |
|
|
|
"Г.стока”част от № 228018 |
233б |
11 |
ШГ |
16,9 |
190 |
50 |
50 |
108 |
|
|
|
"Полугаря”част от № 228023 |
231г |
27 |
ШГ |
14,9 |
400 |
105 |
105 |
228 |
|
Общо: |
1064 |
||||||||||
|
|
||||||||||
3. |
с. Пчелище |
"Черниците” част от 213001 |
510г |
38 |
ШГ |
13,5 |
514 |
514 |
514 |
1117 |
|
Общо: |
1117 |
||||||||||
4. |
с. Церова кория |
"Гугля” част от № 229001 |
219д |
162 |
ШГ |
18,7 |
3030 |
940 |
940 |
2043 |
|
|
|
"Гугля” част от № 229001 |
219е |
109 |
ШГ |
14,4 |
1570 |
160 |
160 |
348 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2391 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2304 |
2304 |
|
ВСИЧКО ЗА ОБЩИНАТА: 5007 м.куб.
ПО ТРЕТА ТОЧКА Г-Н НИКОЛАЙ ЦОНЕВ прочете питането от ВМРО-БНД.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Отговорът е подготвен от специалисти по гражданска защита, под ръководството на г-н Ботев и екипа в Общината, без да претендирам, че отговорът е изчерпателен. Поне по мои впечатления моралните загуби на хората са много по-големи от материалните. Разбира се, има числа, виждаме, че числата всеки ден се качват с по 50 млн.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ прочете писмения отговор на питането.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Наистина щетите са върху инфраструктурата и те се отстраняват на момента. Първият дъжд порази гаровия площад, който е вече възстановен. В момента се отстраняват щетите в с. Райковци, завършено е възстановяването на площада, прочистването на реката. В с. Ресен има паднали къщи, очакваме помощ от държавата. При г-н Ботев, който е координатор на дейностите, има над 200 заявления. Според мен, важното е проблемите във всяко огнище да бъдат преодоляни във възможната степен, без да претендираме, че може да бъде извършената цялата дейност по компенсиране на загубите.
Що се отнася до генералните изводи, те са едни и същи. Необходимо е едно масивно прочистване на реки и дерета на територията на цялата Община, както и на територията на цялата страна. За такова прочистване Общината няма да има сили. В момента сме възложили прочистване на дерето в с. Райковци, защото там и един малък дъжд би довел до големи наводнения, защото са засипани мостовете. Вчера бях в гр. Дебелец. Кметът там започва със собствени сили и с допълнителна помощ прочистването на реката и на стария мост, нещо, което не е извършвано от много години. Необходимо е цялостно прочистване на поречието на р. Янтра в чертите на града и извън тях.
Необходимо е завършването на Южния пътен възел - продължението му в посока юг, към Дебелец. Наводненията в Южния пътен възел са в по-ниската част на незавършения път към Хлебозавода. Каквито и диги да правим там, завършената част е във висока точка, незавършената - в ниска точка и съществуващият проект трябва да бъде завършен.
Необходимо е цялостно създаване на корито на р. Янтра. Една непосилна и много продължителна работа. Започнали сме от предишните наводнения топографско изследване, напречни разрези на дъното на р. Янтра, събиране на старите проекти, които са правени през годините. Един много подробен отчет, би бил много обемист.
Г-Н НИКОЛАЙ ЦОНЕВ: Аз искам да благодаря на г-н кмета. Той засегна почти всички проблеми, които съществуваха и които създадоха това бедствие в нашата Община. Да се надяваме, че всички тези мерки за подобряване координацията между различните служби, между ОбА, между Гражданска защита ще се подобряват и ако има такова бедствие в бъдеще, ще се реагира по много по-добър начин и ще избегнем такива щети за населението и за Общината като цяло.
ПО ЧЕТВЪРТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 27 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 621
ОТНОСНО: Изменение в Наредбата за условията и реда за съставяне, изпълнение и отчитане на общинския бюджет
На основание чл. 22, ал. 1 от ЗМСМА, Общински съвет Велико Търново
Изменя Раздел VІІІ от Наредбата за условията и реда за съставяне, изпълнение и отчитане на общинския бюджет, както следва:
1. Наименованието на Раздел VІІІ се изменя както следва:
Било: "Общински дълг. Взаимоотношения на общините с банки и други финансови институции".
Става: "Общински дълг".
2. Чл. 52 се изменя така:
Било: Чл. 52. /1/ Общинският съвет може да взема решения за поемане на общински дълг с приемането на бюджета на общината или в процеса на изпълнението му. Финансовите задължения, поети с решение на общинския съвет, съставляват общински дълг и са задължение на общината.
/2/ Поемането на общински дълг се извършва чрез:
1. Емисия на общински ценни книжа;
2. Договори за заем с банки и други финансови институции.
/3/ Общински дълг може да се поема за:
1. Финансиране на инвестиционни програми и проекти;
2. Финансиране на временен недостиг на средства за местни дейности, възникнал в рамките на бюджетната година;
3. Рефинансиране на непогасен дълг.
/4/ Условията, на които трябва да отговарят инвестиционните програми и проекти по ал. 3. т. 1 и редът за разглеждането и одобряването им се определят от общинския съвет. Дългът по ал. 3, т. 2 се погасява в рамките на бюджетната година.
/5/ Дължимите суми за лихви, такси, комисионни и погашения на главниците по общинския дълг са за сметка на собствените приходи и общата изравнителна субсидия и се предвиждат ежегодно в бюджета на общината, без да се нарушава нормалното финансиране на местните дейности, както и за сметка на извънбюджетни средства с инвестиционно предназначение в случаите по ал. 3, т. 1.
/6/ В случаите, когато дългът е поет за финансиране на инвестиционни програми и проекти в делегираните от държавата дейности, дължимите суми за лихви и погашения на главниците могат да бъдат за сметка и на целевата субсидия за капиталови разходи, но в размер до петдесет на сто от нея.
/7/ Годишният размер на разходите по обслужването на дълга не може да надвишава 25 на сто от размера на собствените приходи и общата изравнителна субсидия на общината за съответната година.
/8/ В 6-месечен срок преди изтичането на мандата Общинският съвет може да вземе решение за ползване на банкови заеми и за емитиране на общински облигации за дългосрочни капиталови разходи само след референдум.
/9/ Общината не може да обезпечава общинския дълг чрез залог или ипотека на имущество – публична общинска собственост.
/10/ Кметът на общината изготвя годишен отчет за състоянието на общинския дълг и го внася в Общинския съвет като неразделна част от отчета за изпълнение на общинския бюджет.
/11/ Приетият от общинския съвет отчет за състоянието на общинския дълг се изпраща заедно с отчета за изпълнението на бюджета на общината, на министъра на финансите и на Сметната палата.
/12/ Дългът на общините не е гарантиран от държавата и не представлява нейно задължение, освен в случаите, когато по съответния ред е издадена държавна гаранция.
Става: Чл. 52. Общинският съвет може да приема решения за поемане на общински дълг при условия и по ред, определени със закон.
3. Чл. 53 се отменя.
ПО ПЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени. Г-н Тачев подложи на гласуване предложението заедно с допълнението на ПК.
С 28 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 622
ОТНОСНО: Промени в Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Велико Търново, Глава ІІ, Раздел ІІІ – Домашен социален патронаж
На основание чл. 22, ал. 1 от ЗМСМА, Общински съвет Велико Търново:
Променя Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Велико Търново, Глава ІІ, Раздел ІІІ – Домашен социален патронаж, както следва:
Чл. 30, ал. (1) било:
Лицето, ползващо услугите на домашен социален патронаж /ДСП/, заплаща месечна такса, както следва:
- за пълен пакет услуги – 77 лв.
- за частичен пакет услуги – 72 лв.
- за минимален пакет услуги – 60 лв.
Чл. 30. (1) става:
Потребителите на социални услуги, предоставяни от Домашен социален патронаж /ДСП/ Велико Търново, заплащат месечна такса в размер както следва:
-за пълен пакет услуги – 77 лв.
- за частичен пакет услуги – 72 лв.
-за частичен пакет услуги - 69лв. - нов
- за минимален пакет услуги – 60 лв.
/нов текст/ За ползване на услугите, предоставяни от ДСП за непълен месец се заплаща дневна такса в размер на 1/30 част от стойността на ползвания пакет услуги.
Чл. 30. (2) било:
В пакета услуги за абонатите на ДСП са включени и следните услуги:
- хигиенизиране на дома
- лична услуга
- пазаруване
- консултация с личен лекар
- консултация с правен и административен характер
- изготвяне и подаване на молби за плащане на такси, данъци и др.
Чл. 30 (2) става:
В пакета на потребителите на ДСП са включени следните услуги :
- доставяне на храна в дома
- почистване на дома
- пазаруване
- съдействие за консултация с личен лекар
- консултации с правен и административен характер
- изготвяне и подаване на молби, заплащане на данъци, такси и др.
Чл. 30, ал. 4 било:
За ползваните от Домашен социален патронаж Велико Търново услуги се заплаща такса, включваща реалната издръжка на едно лице, калкулирана от месечните разоди за храна, постелен инвентар и работно облекло, перилни и хигиенни материали, транспортни разходи за разнасяне на храната, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци. Месечните разходи се намаляват с даренията и завещанията на местни и чуждестранни физически и юридически лица, включително случаите на спонсорство, помощите от донорски програми и благотворителност.
Чл. 30. (4) става:
За ползваните от Домашен социален патронаж Велико Търново социални услуги се заплаща такса, съответстваща на реалната издръжка на едно лице. Реалната издръжка на едно лице включва месечните разходи за храна, постелен инвентар и облекло, перилни и хигиенни материали, транспортни разходи за разнасяне на храната, както и съответната част от общите разходи за електрическа и топлинна енергия, вода, канализация и битови отпадъци, с изключение на даренията и завещанията от местни и чуждестранни физически и юридически лица.
Чл. 30 (5) било:
Начислената месечна такса се заплаща от личните доходи на лицето.
Чл. 30. (5) става:
Дължимата такса се заплаща от личните доходи на лицето.
Чл. 30. (6) било:
За лица:
- чиито лични доходи са до 75 лв. включително;
- без близки /съпруг, съпруга, деца/
- с близки, които са инвалиди, пенсионери или се грижат за друг болен член на семейството се заплаща месечна такса в размер не повече от 60% от личния си доход за ползване на минимален пакет услуги.
Чл. 30. (6) става:
Потребители на социални услуги, предоставяни от ДСП:
- чиито лични месечни доходи са до 85 лв. включително;
- са без близки /съпруг съпруга, деца/ и не са сключвали договори за предоставяне на собственост с/у задължение за издръжка и/или гледане; това изискване не се прилага в случаите когато поелите задължение за издръжка и/или гледане са учащи се, безработни, в нетрудоспособна възраст, инвалиди.
- са с близки /съпруг, съпруга или деца/, които са с 50 и над 50% инвалидност и се грижат за тях,
заплащат такса в размер но 60 % от личния си доход за ползване на минимален пакет услуги, но не повече от стойността на пакета.
Чл. 30. (7) било:
Ветераните от войните заплащат такса при ползване на услугите на ДСП 30% от основния размер на пенсията си.
Чл. 30. (7) става:
Ветераните от войните ползват с предимство социалните услуги, предоставяни от Домашен социален патронаж, ката за това заплащат 30% от получената от тях пенсия. Останалата част от разходите е за сметка на бюджета на общината.
Чл. 30 (8) – нова:
Военноинвалидите ползват с предимство социалните услуги, предоставяни от Домашен социален патронаж, като заплащат 30 % от размера на определената такса. Останалата част от разходите е за сметка на бюджета на общината.
Чл. 31 било:
Таксите по този раздел се начисляват и събират от упълномощените длъжностни лица и се внасят в общинския бюджет до 20-то число на месеца, следващ месеца за който се дължат.
Чл. 31 става:
Таксите по този раздел се начисляват и събират от длъжностните лица в домашен социален патронаж Велико Търново и се внасят в общинския бюджет до 25-то число на месеца, следващ месеца за който се дължат.
ПО ШЕСТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 26 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 623
ОТНОСНО: Промени в Наредбата за условията и реда за извършване на социални услуги в Община Велико Търново
На основание чл. 22, ал. 1 от ЗМСМА, във връзка с § 37 от ПЗР на Закона за социално подпомагане, Общински съвет Велико Търново
Променя Наредбата за условията и реда за извършване на социални услуги в Община Велико Търново, както следва:
ІV. В Глава четвърта Условия и ред за ползване на социални услуги
Добавя нова ал. 4 към чл. 13, със следния текст:
Чл. 13 /4/ Военноинвалидите се настаняват с предимство в специализираните институции за социални услуги, ако отговарят на условията по ал. 1 и ал. 2. /съгл. чл. 19, ал. 1 от Закон за военноинвалидите и военнопострадалите – ДВ бр. 27/29.03.2005 г./
Чл. 29./1/ било: "Лицата, настанени в Дом за стари хора получават лично месечните си пенсии.”
Чл. 29./1/ става: "Лицата настанени в Дом за стари хора получават пенсията: лично или чрез упълномощено лице, при условията и по реда на чл. 64 /чл. 61, ал. 1 от НПОС/; в специализираната институция чрез пощенска станция при условията и реда на чл. 62 от НПОС и чрез разплащателен или спестовен безсрочен личен влог в посочения от лицето банков клон при условията и реда на чл. 67 от НПОС.
Чл. 29./2/ било: "Личните пенсии на недееспособните лица, настанени в Домовете за възрастни с умствена изостаналост, се получават от определените им законни представители или упълномощено от тях лице.”
Чл. 29./2/ става: "Личните пенсии на лицата, настанени в Домовете за възрастни с умствена изостаналост, поставени под запрещение се изплащат от пощенските станции на законния представител – родител или настойник при условията и реда на чл. 61, ал. 2 от НПОС. Когато за настойник е определен управителя или социален работник на дома, той получава пенсията на настаненото лице.”
Чл. 30./1/ било: "Сумите за лични разходи, чийто размер се определя съгласно Тарифа за таксите за социални услуги, финансирани от републиканския бюджет, утвърдена от Министерски съвет/обн. ДВ бр. 40/29.04.2003 г., в сила от 01.05.2003 г./ на лицата с умствени затруднения, които не могат да се разпореждат с тях, могат да се използват за закупуване на лично облекло, обувки, тоалетни принадлежности и други. Остатъкът от дохода не се използва за закупуване на вещи и консумативи, които доставчикът на социални услуги е длъжен да осигури, съгласно чл. 40”е”, чл. 41 ,ал. 1 от ППЗСП.”
Чл. 30./1/ става: "Управителят или социалния работник – настойник на лицето под настойничество удържа съответния процент от получената пенсия, за заплащане на такса, съгласно Тарифа за таксите за социални услуги, финансирани от републиканския бюджет/ДВ бр. 40/29.04.2003 г., изм. ДВ бр. 55/17.06.2003 г., изм. ДВ бр. 13/17.02.2004 г., изм. ДВ бр. 97/02.11.2004 г./. Управителят или социалния работник – настойник може да удържа и суми за закупуване на лично облекло, обувки, тоалетни принадлежности и други вещи от първа необходимост, за задоволяване на нуждите на настаненото лице, в съответствие с изискванията на чл. 40д, ал. 3, т. 3 от ППЗСП. Остатъкът от дохода не се използва за закупуване на вещи и консумативи, които доставчикът на социални услуги е длъжен да осигури, съгласно чл. 40”е”, чл. 41, ал. 1 от ППЗСП.”
Чл. 30. /3/ било: "Неизползваните средства за лични разходи се внасят в набирателна сметка на специализираната институция или на личен спестовен влог на лицето по избор на настойника, изразен писмено пред управителя на специализираната институция.”
Чл. 30. /3/ става: "Неизползваните средства за лични разходи на лицето под настойничество се внасят на негово име от настойника в банка на спестовен безсрочен личен влог при условията и реда на чл. 119 от СК.”
Чл. 32./1/ било: "Таксите за социални услуги, финансирани от републиканския бюджет се определят с тарифа, утвърдена от МС /обн. ДВ бр. 40/29.04.2003 г., в сила от 01.05.2003 г./, съгласно чл. 17, ал. 2 от ЗСП /ДВ бр. 120/29.12.2002 г., в сила от 01.01.2003 г./.”
Чл. 32. /1/ става: "Съгласно чл. 17 от Закона за социално подпомагане, социалните услуги се извършват срещу заплащане на такси.”
Таксите за социални услуги, финансирани от републиканския бюджет, се определят с Тарифа, утвърдена с ПМС № 91 от 21.04.2003 г. на Министерски съвет /ДВ бр. 40/29.04.2003 г., изм. ДВ бр. 55/17.06.2003 г., изм. ДВ бр. 13/17.02.2004 г., изм. ДВ бр. 97/02.11.2004 г./. Същите се събират от определено от управителя на специализираната институция длъжностно лице/касиер – счетоводител/, което води таксова книга по образец със съдържание съгласно Указание на МТСП – АСП от 01.06.2005 г. – Заплащане на такси и изчисляване на действителните месечни разходи за издръжка на едно лице, настанено в специализирана институция.
Чл. 32. /2/ било: "Размерът на таксите за социални услуги в дейностите „държавна отговорност”, финансирани от републиканския бюджет чрез бюджетите на общините е определен процент от дохода на лицата, съгласно Указание на МТСП – АСП по прилагане на ППЗСП – Глава трета „Социални услуги”. Таксата не може да надвишава действителните месечни разходи за издръжката на едно лице, ако същото отговаря на профила на специализираната институция за социални услуги.”
Чл. 32. /2/ става: "Размерът на таксите за социални услуги „държавна отговорност”, финансирани от републиканския бюджет чрез бюджетите на общините е определен процент от дохода на лицата /съгласно Тарифата за социални услуги/. Таксата не може да надвишава действителните месечни разходи за издръжката на едно лице, ако същото отговаря на профила на специализираната институция за социални услуги.”
За всяка събрана такса се издава квитанция, която се връчва на лицето или неговите законни представители.
Към чл. 32 се добавя нова ал. 3 и нова ал. 4, а съществуващата ал. 3 става ал. 5:
Чл. 32. /3/ "Действителните месечни разходи за издръжка на едно лице, настанено в специализирана институция се определят съгласно Указание на МТСП – АСП от 01.06.2005 г. - Заплащане на такси и изчисляване на действителните месечни разходи за издръжка на едно лице, настанено в специализирана институция."
Чл. 32. /4/ "Ветераните от войните, настанени в специализирана институция за социални услуги заплащат месечна такса в размер на 30 на сто от получаваната от тях пенсия /чл. 4, т. 5 от Закона за ветераните от войните/ или сбора от пенсиите си без добавките, изплащани към тях /чл. 16, ал. 2 от Правилника за прилагане на Закона за ветераните от войните/. Останалата част от разходите е за сметка на бюджета на общината."
Чл. 33. /1/ т. 1 било: "Молба по настоящ адрес до кмета на Община Велико Търново по образец, утвърден от Кмета на Общината”
Чл. 33. /1/ т. 1 става: "Молба по настоящ адрес до управителя на Домашен социален патронаж Велико Търново по образец, утвърден от кмета на общината”
ПО СЕДМА ТОЧКА Г-Н АТАНАС АТАНАСОВ: В нашата група нямаме нищо против това, което се провежда и дава невероятен имидж на В. Търново, но имаме чувството, че това трябваше да бъде предложено на предишната сесия, преди да почне фестивала. Тогава можехме да го приемем, а днес да утвърдим сметката. Предложението ми е това да се вземе обратно и на следващата сесия да утвърдим сумата. Не виждаме смисъл от това предложение за решение.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Приемам изказването на Атанас Атанасов. Наистина на следващата сесия ще внесем точния рамер на разходите по фестивала и параграфите, откъдето може да се плати, и заедно с това - точното издължаване на Грандхотел "Велико Търново" на една голяма сума, която дължи за такса "Смет". Приемам предложението да се отложи за следващата сесия.
Г-Н ИВАН ХАРАЛАМПИЕВ: Съгласен съм с казаното от г-н Атанасов, то е вярно, но има нещо, което обсъждахме на съвместното заседание на ПК по ККИНВП и на ПК по ОН. Фестивалът е наистина сериозно събитие в живота на града. Тази година той беше проведен за осми път, т.е. той не е нещо ново. Смятаме, че това не бива да се прави на парче. Нека да се постави на гласуване на следващата сесия, но предлагаме Общината за следващата година да прецени с какво може да подпомогне фестивала и нека това да влезе в бюджета на Общината. Така е редно, така ще заявим и своята гражданска позиция, отношението си към културата. Предложението ми е за следващата година да не бъдем поставени пред свършен факт. Нека да подкрепяме този фестивал, но да се знае предварително с какво може да се ангажира Общината.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Не става въпрос с какво подпомагаме фестивала. Ние плащаме целия фестивал. Фондация "Международен фолклорен фестивал" организира нещо, което ние не можем да организираме - програми, координация. Ние сме си разпределили работата. Общината е поела на 99 % плащането на разходите. Години наред ние плащаме транспорта на групите от летище или граница до В. Търново и транспорта им във В. Търново, целия им престой - хотели и храна, което не е само от общинския бюджет, а една значителна част се поема от кметовете на населени места, защото с концертите има и хранене на групите. Поемаме изграждането на сцената, заедно с осветление, озвучаване и т.н. Емил Павлов поема хората от фондацията. Има спонсорски средства за рекламата. Фестивалът струва около 80 000 лв.
Съгласен съм да заложим средства в бюджета през месец февруари, но ако ги заложим, ще е необходима воля ОбС да отложи други искания. Аз лично не бих казал, че други фестивали или пленери са по-маловажни от тази проява. Ние сме се ангажирали категорично с финансирането на ФК "Етър", на хандбалния клуб до известна степен, тъй като имат по-големи успехи, с финансирането на Театъра и на това мероприятие. Предварителното залагането на средства изисква ясна преценка кое ще финансираме и кое няма да финансираме. Мисля, че този начин на финансиране не е толкова лош. Точните разходи могат да станат ясни една седмица след приключване на фестивала. Нямам нищо против да залагаме, но е доста опасно да заложим предварително нещата. Като ги заложим, кой ще ги харчи, на кого ще бъдат предоставени - това е въпрос, който също трябва да бъде уточнен. В момента плащанията вървят през нашето търговско дружество.
Г-ЖА РОЗА МИШЕВА: За пръв път чувам от г-н Рашев, че Общината изцяло финансира фестивала. Спомням си как стартира този фестивал - двете години от нашия мандат това беше с процентно участие. В следващите години, 2000 г., мисля, че Общината участваше само организационно, без финансово участие. В последващите години в ОбС бяха утвърждавани план-сметки на фестивала, където Общината участваше само частично във финансирането на този фестивал. И сега за първи път чувам от вас, че ние финансираме изцяло. Ако това е истина, това значи, че някъде в периода между 2000 и 2005 г. е станало някакво мълчаливо преобръщане на статута ни на участие в този фестивал. Има много културни институции, които също се нуждаят, но те са при много строго регламентирани правила. Нека да направим този фестивал едно престижно мероприятие, по което да няма никакви съмнения относно чистотата и яснотата в участието на Общината.
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ подложи на гласуване постъпилото предложение за отлагане на точката.
С 27 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" – няма, предложението за отлагане на точката беше прието.
ПО ОСМА ТОЧКА Г-Н МИЛЕН МИХОВ: Аз лично подкрепям идеята и споделям, че "Звук и светлина" се нуждае от сериозни инвестиции за своята основна дейност. Аргументът за това е, че времето, когато "Звук и светлина" беше една екзотична, но малко позната атракция, отмина и той вече се вписва в една друга реалност, която с развитието на Стария град, с развитието на туризма ще поставя нови изисквания към "Звук и светлина". Имам поглед към работата на "Звук и светлина" и не само това трябва да се обновява. Мисля, че има сериозни проблеми със софтуера и с компютърната техника в дружеството. Трябва сериозно да разглеждаме бъдещето на "Звук и светлина" както като инвестиция, така и като статут. В един период от развитието ОП мисля, че беше сполучливо като структура, но в бъдеще ние трябва да помислим дали ще продължим да експлоатираме тази забележителност с туристически потенциал или ще търсим други, по-модерни, форми.
Изказвам своята подкрепа към това предложение. Това е само една стъпка, която е в добрата посока и трябва да гледаме въобще към развитието на "Звук и светлина". То може да се превърне в един печеливш сегмент от нашата туристическа дейност.
Г-ЖА РУМЯНА БРАЙНОВА: Искам да благодаря на членовете на трите ПК, които са подкрепили предложението ми и искам да кажа само няколко думи за останалите колеги, които не са членове на тези ПК. Наистина има и други неща, които се налага да бъдат обновени в тази програма. Червеният лазер не работи от 1996 г. Зеленият лазер е закупен през 1996 г. и в неговите параметри има 800 работни часа. Досега той е работил 1200 часа, надхъврлил е капацитета си за участие. Така че наистина се налага да се закупят тези два лазера. Смятам, че след като ще се получат средствата от продажбата на един имот, те могат да бъдат реинвестирани за нещо полезно.
Тази програма е изградена като художествена програма, в която има символи. Лазерът символизира просперитета на България и на В. Търново.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Нямам нищо против такова решение, въпреки че е малко неиздържано, но сделка още няма. Има една теза, която на мен ми се струва логична. Наистина спектакълът е разкошен, но той е направен, за да се показва и от него да се печелят пари. Щом от едно нещо ще се печелят пари, по-добре е то да бъде финансирано с банков кредит. Купувайки лазер с бюджетни средства, ние казваме теоретично, че това ще бъде губеща дейност. Разбира се, истината е по средата. Моята идея е да финансираме дейността, от която печелим пари, с банкови кредити. Ще се помъча в някое от следващите заседания да направим такова предложение. Можем да си позволим да купим един лазер с бюджетни средства, но не трябва да залагаме такъв принцип постоянно. Данъците на хората трябва да харчим за други неща - от които не се печелят пари, например за детски градини.
С 28 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 624
ОТНОСНО: Закупуване лазер за аудио-визуална програма "Звук и светлина" на ОП "Звук и светлина" гр. Велико Търново
На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА, Общински съвет Велико Търново реши:
1. Обект “Лазер – ОП “Звук и светлина” гр. Велико Търново, позиция 5203 – от Инвестиционната програма 2005 г. да бъде записан в колона 5 – “Собствени бюджетни средства”.
2. Необходимите средства за закупуване на лазер да се осигурят от приходите при продажбата на сградата и терена на бившия ОНС.
ПО ДЕВЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 25 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 625
ОТНОСНО: Обявяване на имот публична общинска собственост за частна общинска собственост
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 6, ал. 1 от ЗОС и чл. 2, ал. 3 от НРПУРОИ, Общински съвет Велико Търново
Дава съгласие общинско място с площ от 404 кв.м., попадащо в южната част на УПИ І-1636, актуван с акт за публична общинска собственост № 2983/29.06.2005 г., отреден "за спорт и атракции", целият с площ от 21,543 дка, местност "Киряковото" по плана за земеразделяне на гр. Килифарево, Община Велико Търново, което съгласно ЧИ на ПУП – ПР и ПЗ, се придава към ПИ 260002, собственост на “ЕЛКОМ” ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. Велико Търново, ул. “Оборище” №10, представлявано от управителя Иван Илиев Николов с ЕГН 6303231427, да бъде обявено за частна общинска собственост.
ПО ДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 29 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 626
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 2 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново:
1. Дава съгласие за замяна на общинско място с площ от 569 /петстотин шестдесет и девет/ кв.м., представляващо бивш урегулиран поземлен имот ІІ от строителен квартал 637 по РП на гр. Велико Търново, жк "Бузлуджа", актуван с АОС № 2622/25.02.2005 г., което на основание Заповед № РД 22-525/11.04.2005 г. на Кмета на Община Велико Търново за ЧИ на ПУП – ПР и ПЗ за част от кв. 637, се придава по регулация към УПИ І от същия квартал, собственост на “СИТИ ГРУП” ООД, представлявано от Миладин Иринов Чакъров, срещу част от урегулиран поземлен имот І от строителен квартал 637 по РП на гр. Велико Търново с площ от 397 /триста деветдесет и седем/ кв.м., която на основание Заповед № РД 22-525/11.04.2005 г. на Кмета на Община Велико Търново за ЧИ на ПУП – ПР и ПЗ за част от кв. 637, остава в улична регулация, общинска собственост.
2. Утвърждава експертната оценка на общинската придаваема част, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой – 92” ЕООД гр.Велико Търново, в размер на 11 232 /единадесет хиляди двеста тридесет и два/ лева.
3. Утвърждава експертната оценка на придаваемата част, собственост на “СИТИ ГРУП” ООД, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой – 92” ЕООД гр.Велико Търново, в размер на 7 837 /седем хиляди осемстотин тридесет и седем/ лева.
4. Предвид това, че замяната е неравностойна, “СИТИ ГРУП” ООД дължи доплащане с цел уравняване стойността на имотите, предмет на замяната, в размер на 3 395 /три хиляди триста деветдесет и пет/ лева, която сума следва да бъде внесена по сметка на Община Велико Търново № 3097582901 БИН 7311560000 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново. “СИТИ ГРУП” ООД, представлявана от Миладин Иринов Чакъров, следва да внесат 2 % режийни разноски върху по-голямата сума, в размер на 224,64 лева /двеста двадесет и четири лева шестдесет и четири стотинки/ по сметка на Община Велико Търново № 3087996400 БИН 7304000002 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново, както и 2 % местен данък върху по-голямата сума, в размер на 224,64 лева /двеста двадесет и четири лева шестдесет и четири стотинки/ по сметка на Данъчна служба Велико Търново № 3000205500 БИН 7311250005 при Банка ”ДСК” клон Велико Търново.
5. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по извършване на замяната в съответствие с изискванията на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
ПО ЕДИНАДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 32 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
РЕШЕНИЕ № 627
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 2 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново:
1. Дава съгласие за замяна на недвижим имот, представляващ урегулиран поземлен имот ХV от строителен квартал 363 по РП на гр. Велико Търново, отреден "за обществено обслужване", целият с площ от 427 кв.м., актуван с АОС № 2289/30.07.2004 г., със следното жилище:
Апартамент № 23 на ІІІ жилищен етаж, от жилищен блок “ЕЖБ № 2", построен в строителен квартал 12 по РП на гр. Велико Търново, жк “Чолаковци”, находящ се на ул. “Райчо Николов” № 3. Апартаментът е със застроена площ от 41,22 кв.м., състоящ се от: една стая, кухня, баня-тоалетна, входно антре и две тераси; заедно с избено помещение № 23 с полезна площ от 2,45 кв.м.; 1,56% ид.ч. от общите части на сградата; отстъпено право на строеж съобразно застроената площ на апартамента и застроената площ на жилищния блок върху терена;
2. Утвърждава експертната оценка на недвижимия общински имот, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой – 92” ЕООД гр.Велико Търново, в размер на 9 394 /девет хиляди триста деветдесет и четири/ лева.
3. Утвърждава експертната оценка на жилището, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой–92” ЕООД гр. Велико Търново, в размер на 19 012,72 лева /деветнадесет хиляди и дванадесет лева седемдесет и две стотинки/ с начислен ДДС.
4. Община Велико Търново не дължи доплащане с цел уравняване стойността на замяната. ЕТ “Петър Петров-90” Велико Търново, представлявана от Петър Недялков Петров следва да внесе 2% режийни разноски върху по-голямата сума, в размер на 380,25 лева /триста и осемдесет лева двадесет и пет стотинки/ по сметка на Община Велико Търново №3087996400 БИН 7304000002 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново, както и 2% местен данък върху по–голямата сума, в размер на 380,25 лева /триста и осемдесет лева двадесет и пет стотинки/ по сметка на Данъчна служба Велико Търново № 3000205500 БИН 7311250005 при Банка ”ДСК” клон Велико Търново.
5. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по извършване на замяната в съответствие с изискванията на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
ПО ДВАНАДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 32 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 628
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 2 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново
1. Дава съгласие за замяна на придаваеми части по регулация от недвижим имот частна общинска собственост, намиращ се в гр. Велико Търново, ж.к. “Бузлуджа”, представляващ общинско място от 341 кв. м. придаващо се към новообразувания УПИ ІІ от строителен квартал 627, актуван с АОС № 2942/26.04.2005 година, срещу част от ПИ № 5482 с площ от 234 кв. м. придаваща се към новообразувания общинския УПИ І от квартал 627 собственост на Людмил Веселинов Атев от гр. Велико Търново ул. “Христо Донев” № 1.
2. Утвърждава експертната оценка на общинския имот, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой - 92” ЕООД, в размер на 6 731 /шест хиляди седемстотин тридесет и един/ лева.
3. Утвърждава експертната оценка на частния имот, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой - 92“ ЕООД, на стойност 4 619 /четири хиляди шестстотин и деветнадесет/ лева.
4. Поради това, че замяната е неравностойна, Людмил Веселинов Атев дължи доплащане с цел уравняване на разликата в стойността на имотите в размер на 2 112 /две хиляди сто и дванадесет/ лева, която сума следва да бъде внесена по сметка на Община Велико Търново № 3097582901 БИН 7311560000 при Ейч Ви Би Банк “Биохим” АД клон Велико Търново. Людмил Веселинов Атев следва да внесе 2 % режийни разноски върху по-голямата сума, в размер на 134,62 /сто тридесет и четири лева шестдесет и две стотинки/ лева по сметка на Община Велико Търново № 3087996400 БИН 7304000002 при Ейч Ви Би Банк “Биохим” АД, както и 2% местен данък върху по-голямата сума, в размер на 134,62 /сто тридесет и четири лева шестдесет и две стотинки/ лева по сметка на Данъчна служба Велико Търново при БДСК № 3000205500 БИН 7311250005 КОД 30004019.
5. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по извършване на замяната в съответствие с изискванията на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
ПО ТРИНАДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени. Г-н Н. Тачев подложи на гласуване предложението на ОбА, заедно с предложеното допълнение от ПК по ОС.
С 33 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 629
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 2 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново:
1. Дава съгласие за замяна на недвижим имот частна общинска собственост, представляващ широколистна гора, десета категория, имот № 140004, местност “Дервеня” общо 38, 430 дка, в землището на гр. Велико Търново, актуван с АОС №2685/29.03.2005 г., със следните имоти, собственост на “ЕКОИНВЕСТ” ЕООД:
Широколистна гора - обр. горска площ, имот № 306024, местност “Азмака”, в землището на с. Вонеща вода, с ЕКАТТЕ 12098, с площ от 1,154 дка;
Широколистна гора - обр. горска площ, имот № 306025, местност “Азмака”, в землището на с. Вонеща вода, с ЕКАТТЕ 12098, с площ от 4,600 дка;
Широколистна гора - обр. горска площ, имот № 306026, местност “Азмака”, в землището на с. Вонеща вода, с ЕКАТТЕ 12098, с площ от 12,015 дка;
2. Утвърждава експертната оценка на недвижимия общински имот, изготвена от независим лицензиран оценител инж. Николай Илиев Атанасов, в размер на 33 952,61 лева /тридесет и три хиляди деветстотин петдесет и два лева шестдесет и една стотинки/.
3. Утвърждава експертните оценки на заменяните имоти, изготвена от независим лицензиран оценител инж. Николай Илиев Атанасов, както следва:
За имот № 306024 - в размер на 3 008,04 лева /три хиляди и осем лева и четири стотинки/;
За имот № 306025 – в размер на 11 989,18 лева /единадесет хиляди деветстотин осемдесет и девет лева и осемнадесет стотинки/;
За имот № 306026 - в размер на 42 489,96 лева /четиридесет и две хиляди четиристотин осемдесет и девет лева деветдесет и шест стотинки/;
4. Община Велико Търново не дължи доплащане с цел уравняване стойността на имотите, предмет на замяната. “ЕКОИНВЕСТ” ЕООД следва да внесе 2 % режийни разноски върху по-голямата сума, в размер на 1 149,74 лева /хиляда сто четиридесет и девет лева седемдесет и четири стотинки/ по сметка на Община Велико Търново № 3087996400 БИН 7304000002 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново; 2 % местен данък върху по-голямата сума, в размер на 1 149,74 лева /хиляда сто четиридесет и девет лева седемдесет и четири стотинки/ по сметка на Данъчна служба Велико Търново № 3000205500 БИН 7311250005 при Банка ”ДСК” клон Велико Търново; както и сума в размер на 720 лева с начислен ДДС, представляваща стойността на експертната оценка на общинския имот по сметка на Община Велико Търново № 5088000030 БК 66072556 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново.
5. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по извършване на замяната в съответствие с изискванията на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
ПО ЧЕТИРИНАДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 34 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 630
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 2 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново:
1. Дава съгласие за замяна на недвижим имот, представляващ двуетажна масивна сграда със застроена площ от 68,40 кв.м., масивен гараж с площ от 24,50 кв.м. и работилница с площ от 114,10 кв.м., актуван с АОС № 710/22.05.2000 г., находящ се на ул. “Оборище” № 4, попадащ в строителен квартал 232 по РП на гр. Велико Търново, със следните жилища:
Апартамент № 1 на І жилищен етаж, вход Г, от жилищен блок “ЕПЖС 18 В”, находящ се на ул. “Драган Цончев” № 21 в гр. Велико Търново, ж.к. "Бузлуджа”, Зона “В”. Апартаментът е със застроена площ от 81,81 кв. м., състоящ се от: дневна, спалня, столова с кухненски бокс, баня-тоалетна, коридор и една тераса; избено помещение № 1 с полезна площ от 11,49 кв.м.;
Апартамент № 17 на VІ жилищен етаж, вход Б, от жилищен блок “ЕЖБ 53”, находящ се на ул. “Бяла Бона” № 2, попадащ в строителен квартал 8 по РП на гр. Велико Търново, ж.к. "Чолаковци”. Апартаментът е със застроена площ от 45,36 кв.м., състоящ се от: стая, кухня, баня, тоалетна, килер, коридор и една тераса; избено помещение №17 с полезна площ от 2,40 кв.м.;
2. Утвърждава експертната оценка на недвижимия общински имот, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой – 92” ЕООД гр.Велико Търново, в размер на 79 843,58 лева /седемдесет и девет хиляди осемстотин четиридесет и три петдесет и осем стотинки/ с начислен ДДС.
3. Утвърждава експертните оценки на жилищата, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой – 92” ЕООД гр.Велико Търново, както следва:
За ап. № 1 - в размер на 37 356,42 лева /тридесет и седем хиляди триста петдесет и шест лева четиридесет и две стотинки/ с начислен ДДС;
За ап. №17 – в размер на 19 828,64 лева /деветнадесет хиляди осемстотин двадесет и осем лева шестдесет и четири стотинки/ с начислен ДДС.
4. Тъй като замяната е неравностойна, “ДЖИ ДИ ЕС СИСТЕМС” ООД гр. Велико Търново дължи доплащане с цел уравняване стойността на имотите, предмет на замяната, в размер на 22 658,52 лева /двадесет и две хиляди шестстотин петдесет и осем лева петдесет и две стотинки/ по сметка на Община Велико Търново № 3097582901 БИН 7311550002 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново. “ДЖИ ДИ ЕС СИСТЕМС” ООД следва да внесе 2 % режийни разноски върху по-голямата сума, в размер на 1 596,87 лева /хилядя петстотин деветдесет и шест лева осемдесет и седем стотинки/ по сметка на Община Велико Търново № 3087996400 БИН 7304000002 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново, както и 2 % местен данък върху по-голямата сума, в размер на 1 596,87 лева /хилядя петстотин деветдесет и шест лева осемдесет и седем стотинки/ по сметка на Данъчна служба Велико Търново № 3000205500 БИН 7311250005 при Банка ”ДСК” клон Велико Търново.
5. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по извършване на замяната в съответствие с изискванията на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
ПО ПЕТНАДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 35 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 631
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 1 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново:
1. Дава съгласие за замяна на недвижим имот частна общинска собственост, представляващ урегулиран поземлен имот І с площ от 330 кв.м., попадащ в строителен квартал 41-А по РП на гр. Велико Търново, отреден "за обществено обслужване", актуван с АОС № 2214/29.04.2004 г., със завършени жилища, предоставени от ЕТ “Боляри” със седалище и адрес на управление гр. Велико Търново, ул. “Стара планина” № 23, представлявано от собственика Манол Петров Петров.
2. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши необходимите действия по подготовката на замяната на имотите и на основание чл. 46, ал. 2 от НРПУРОИ да внесе на следващо заседание на Общински съвет Велико Търново предложение за решение, което да съдържа:
Цената на всеки от имотите, предмет на замяната;
Документите, удостоверяващи правото на собственост;
Разликата в стойността на имотите и начинът на нейното плащане;
Размерът на режийните разноски, таксите и дължимия данък, който се заплащат от лицето, с което се извършва замяната;
Изричен текст относно целесъобразността на разрешаваната сделка, изгодите за Общината и невъзможността тези изгоди да бъдат постигнати по друг начин.
ПО ШЕСТНАДЕСЕТА ТОЧКА Г-ЖА МАНОИЛОВА: Изказвам се във връзка с нещо, което считам за несправедливост. За 105 кв.м в продължение на 5 години не е плащан необходимият наем. Става дума за 222 000 лв. пропуснати ползи на Общината. Нямам нищо против лицето, на което се полага, тъй като то вече е спечелило делото. Това е д-р Костов, отличен хирург, когото всички познаваме, но къде е било мястото на предишния ОбС, не е ли можело да се прекъсне някъде тази брънка, за да не се стига до цитираната сума. В същото време става дума за липса на 214 000 лв. за улиците, нуждаещи се от ремонт.
Г-Н Н. ТАЧЕВ подложи на гласуване предложението на ОбА, заедно с допълнително внесената корекцията.
С 29 гласа "за", "против" - няма и 4 "въздържали се", Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 632
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 1 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново
1. Дава съгласие за замяна на недвижим имот – нафто-стопанство, разположено на партерен етаж на Административна сграда, построена в УПИ ІІ-7321 от строителен квартал 71 по РП на гр. Велико Търново, находяща се на пл. "Майка България" № 2, с полезна площ от 105,72 кв. м., собственост на Георги Стефанов Костов и Людмила Стефанова Щил, на стойност 41 462,91 лева /четиридесет и една хиляди четиристотин шестдесет и два лева деветдесет и една стотинки/ съгласно експертна оценка на лицензиран оценител "Инвестстрой-92" ЕООД; с недвижими имоти частна общинска собственост, както следва:
- Широколистна гора, десета категория, имот № 140005, местност "Дервеня", в землището на гр. Велико Търново, с площ от 53,187 дка, актувана с АОС № 2684/29.03.2005 г., /стар АОС № 1946/22.07.2003 г./ на стойност 44 022,75 лева /четиридесет и четири хиляди двадесет и два лева седемдесет и пет стотинки/ съгласно експертна оценка на лицензиран оценител инж. Николай Атанасов;
- Урегулиран поземлен имот VІІІ от строителен квартал 237 по РП на гр. Велико Търново, с площ от 933 кв.м., актуван с АОС № 781/27.10.2000 г., на стойност 55 980 /петдесет и пет хиляди деветстотин и осемдесет/ лева съгласно експертна оценка на лицензиран оценител "Инвестстрой-92" ЕООД;
- Новоурегулиран поземлен имот ХХVІІІ от строителен квартал 20-А по РП на гр. Велико Търново, с площ от 831 кв.м., отреден "за обществено обслужване", на стойност 66 480 /шестдесет и шест хиляди четиристотин и осемдесет/ лева съгласно експертна оценка на лицензиран оценител "Инвестстрой-92" ЕООД;
- Урегулиран поземлен имот І от строителен квартал 374 по РП на гр. Велико Търново, жк "Картала", с площ от 1 901 кв.м., отреден "за жилищно строителство", актуван с АОС № 1926/17.07.2003 г., на стойност 87 446 /осемдесет и седем хиляди четиристотин четиридесет и шест/ лева, съгласно експертна оценка на лицензиран оценител "Инвестстрой-92" ЕООД;
- Урегулиран поземлен имот І от строителен квартал 375 по РП на гр. Велико Търново, жк "Картала", с площ от 2 171 кв.м., отреден "за обществено обслужване", актуван с АОС № 1965/31.07.2003 г., на стойност 99 866 /деветдесет и девет хиляди осемстотин шестдесет и шест/ лева, съгласно експертна оценка на лицензиран оценител "Инвестстрой-92" ЕООД;
- Урегулиран поземлен имот V-3736 от строителен квартал 550 по РП на гр. Велико Търново, ж.к. "Колю Фичето", с площ от 701 кв.м., отреден "за жилищно строителство и трафопост", актуван с АОС № 634/07.01.2000 г., на стойност 43 136 /четиридесет и три хиляди сто тридесет и шест/ лева, съгласно експертна оценка на лицензиран оценител "Инвестстрой-92" ЕООД. Върху имота е учредено право на строеж на "НИКОМ-97" АД за изграждане на трафопост със ЗП от 72 кв.м.
2. Задължава Кмета на Община Велико Търново да включи в договора за замяна между Община Велико Търново и Георги Стефанов Костов и Людмила стефанова Щил следната клауза:
"На основание чл. 108 от ЗЗД Георги Стефанов Костов и Людмила Стефанова Щил се отказват от вземанията си срещу Община Велико Търново в размер на 390 083,50 лева /триста и деветдесет хиляди осемдесет и три лева и петдесет стотинки/ към 31.07.2005 г."
3. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши необходимите действия по подготовката на замяната на имотите и на основание чл. 46 ал. 1 и ал. 2 от НРПУРОИ да внесе на следващо заседание на Общински съвет Велико Търново предложение за решение, което да съдържа:
Цената на всеки от имотите, предмет на замяната;
Документите, удостоверяващи правото на собственост;
Разликата в стойността на имотите и начинът на нейното плащане;
Размерът на режийните разноски, таксите и дължимия данък, който се заплащат от лицето, с което се извършва замяната;
ПО СЕДЕМНАДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 34 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
Със свое Решение №591 по Протокол №36 от 14.07.2005 година Общински съвет Велико Търново дава съгласие за замяна на недвижим имот частна общинска собственост, представляващ поземлен имот пл.№ 681 от строителен квартал 247 по РП на гр. Велико Търново, с площ от 246 кв.м., актуван с АОС №1247/28.08.2001 г., срещу урегулиран поземлен имот ІІ от строителен квартал 108 по плана на града, с площ от 406 кв.м., собственост на Станислав Хилендаров Стоянов от гр. Велико Търново. Във връзка с промяната на НРПУРОИ, Общинският съвет следва да приеме ново решение с точните параметри на обектите за замяна.
РЕШЕНИЕ № 633
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 2 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново:
1. Утвърждава експертната оценка на недвижимия общински имот, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой–92” ЕООД гр.Велико Търново, в размер на 33 702 /тридесет и три хиляди седемстотин и два/ лева.
2. Утвърждава експертната оценка на частния имот, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой–92” ЕООД гр.Велико Търново, в размер на 31 668 /тридесет и една хиляди шестстотин шестдесет и осем/ лева.
3. Тъй като замяната е неравностойна, Станислав Хилендаров Стоянов дължи доплащане с цел уравняване стойността на имотите, предмет на замяната, в размер на 2 034 /две хиляди тридесет и четири/ лева, която сума следва да бъде внесена по сметка на Община Велико Търново № 3097582901 БИН 7311560000 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново. Станислав Стоянов следва да внесе 2 % режийни разноски върху по-голямата сума, в размер на 674,04 лева /шестстотин седемдесет и четири лева и четири стотинки/ по сметка на Община Велико Търново № 3087996400 БИН 7304000002 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново, както и 2 % местен данък върху по-голямата сума, в размер на 674,04 лева /шестстотин седемдесет и четири лева и четири стотинки/ по сметка на Данъчна служба Велико Търново № 3000205500 БИН 7311250005 при Банка ”ДСК” клон Велико Търново.
4. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по извършване на замяната в съответствие с изискванията на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
ПО ОСЕМНАДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 34 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 634
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 2 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново:
1. Дава съгласие за замяна на недвижим имот частна общинска собственост, представляващ урегулиран поземлен имот ХІІ от строителен квартал 24 по РП на гр. Велико Търново, отреден "за жилищна сграда с магазини", целият с площ от 968 кв.м., актуван с АОС №2269/06.07.2004 г., със следните жилища:
Апартамент № 12 на ІV жилищен етаж, вход “Б”, от жилищен блок “ЕПЖС № 1", построен в строителен квартал 6 по РП на гр. Велико Търново, ж.к. "Чолаковци”, находящ се на ул. “Бяла Бона” № 15. Апартаментът е със застроена площ от 82,84 кв.м., състоящ се от: дневна, спалня, трапезария с кухненски бокс, баня-тоалетна, дрешник, коридор и една тераса; заедно с избено помещение № 12 с полезна площ от 7,58 кв.м.; 2,62% ид.ч. от общите части на сградата; отстъпено право на строеж съобразно застроената площ на апартамента и застроената площ на жилищния блок върху терена;
Апартамент №6 на ІІ жилищен етаж, вход "Б", от жилищен блок "ЕЖБ № 25", находящ се на ул. “Ниш” № 12 в гр. Велико Търново. Апартаментът е със застроена площ от 83,02 кв.м., състоящ се от: дневна, две спални, кухня, баня, тоалетна, дрешник, коридор и една тераса; заедно с избено помещение № 5 с полезна площ от 5,77 кв.м.; 2,50061% ид.ч. от общите части на сградата; отстъпено право на строеж съобразно застроената площ на апартамента и застроената площ на жилищния блок върху терена;
2. Утвърждава експертната оценка на недвижимия общински имот, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой–92” ЕООД гр.Велико Търново, в размер на 79 875 /седемдесет и девет хиляди осемстотин седемдесет и пет/ лева.
3. Утвърждава експертните оценки на жилищата, изготвени от лицензиран оценител “Инвестстрой – 92” ЕООД гр. Велико Търново, както следва:
- за ап. № 12 - в размер на 33 038,32 лева /тридесет и три хиляди тридесет и осем лева тридесет и две стотинки/ с начислен ДДС;
- за ап. № 6 - в размер на 48 918,01 лева /четиридесет и осем хиляди деветстотин и осемнадесет лева и една стотинка/ с начислен ДДС.
4. Община Велико Търново не дължи доплащане с цел уравняване стойността на замяната. Исмаил Ружди Хаджимустафа от гр. Велико Търново следва да внесе 2 % режийни разноски върху по-голямата сума, в размер на 1 639,13 лева /хиляда шестстотин тридесет и девет лева и тринадесет стотинки/ по сметка на Община Велико Търново № 3087996400 БИН 7304000002 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново, както и 2% местен данък върху по-голямата сума, в размер на 1 639,13 лева /хиляда шестстотин тридесет и девет лева и тринадесет стотинки/ по сметка на Данъчна служба Велико Търново № 3000205500 БИН 7311250005 при Банка ”ДСК” клон Велико Търново.
5. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по извършване на замяната в съответствие с изискванията на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
ПО ДЕВЕТНАДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 34 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 635
ОТНОСНО: Замяна на недвижими имоти
На основание чл. 21 ал. 1 т. 8 от ЗМСМА, чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 2 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново:
1. Дава съгласие за замяна на недвижим имот частна общинска собственост, представляващ част от урегулиран поземлен имот ХV от строителен квартал 379 по РП на гр. Велико Търново, ж.к. "Картала”, останала след ЧИ на ПУП, с площ от 812 кв.м., актуван с АОС № 1939/21.07.2004 г., със следното жилище, собственост на “ЛЕВА” ООД със седалище и адрес на управление гр. Велико Търново, ул. “Краков” № 5, представлявано от Пенка Христова Христова:
Апартамент № 15 на на кота +8,40, от комплекс “Калето” с жилища, офиси и магазини, построен в УПИ VІІІ от строителен квартал 502 по РП на гр. Велико Търново, ул. “Вихрен”. Апартаментът е със застроена площ от 56,51 кв.м., състоящ се от: дневна с кухненски бокс, спалня, баня-тоалетна, коридор и една тераса; заедно с избено помещение № 15 с полезна площ от 3,12 кв.м.; 3,92% ид.ч. от общите части на сградата; отстъпено право на строеж съобразно застроената площ на обекта.
2. Утвърждава експертната оценка на недвижимия общински имот, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой–92” ЕООД гр.Велико Търново, в размер на 37 352 /тридесет и седем хиляди триста петдесет и два/ лева.
3. Утвърждава експертната оценка на жилището, изготвена от лицензиран оценител “Инвестстрой–92” ЕООД гр.Велико Търново, в размер на 31 900,10 лева /тридесет и една хиляди и деветстотин лева и десет стотинки/ с начислен ДДС.
4. Тъй като замяната е неравностойна, “ЛЕВА” ООД дължи доплащане с цел уравняване стойността на имотите, предмет на замяната, в размер на 5 451,90 /пет хиляди четиристотин петдесет и един лева и деветдесет стотинки/, която сума следва да бъде внесена по сметка на Община Велико Търново № 3097582901 БИН 7311560000 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново. “ЛЕВА” ООД следва да внесе 2 % режийни разноски върху по-голямата сума, в размер на 747,04 лева /седемстотин четиридесет и седем лева и четири стотинки/ по сметка на Община Велико Търново № 3087996400 БИН 7304000002 при HVB Bank ”Биохим” АД гр. Велико Търново, както и 2 % местен данък върху по-голямата сума, в размер на 747,04 лева /седемстотин четиридесет и седем лева и четири стотинки/ по сметка на Данъчна служба Велико Търново № 3000205500 БИН 7311250005 при Банка ”ДСК” клон Велико Търново.
5. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по извършване на замяната в съответствие с изискванията на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
ПО ДВАДЕСЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 33 гласа "за", 1 "против", 1 "въздържали се", Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 636
ОТНОСНО: Продажба на недвижим имот частна общинска собственост
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 35, ал. 1 от ЗОС и чл. 36, ал. 1 от НРПУРОИ, Общински съвет Велико Търново
1. Дава съгласие за продажба чрез таен търг на застроен урегулиран поземлен имот, находящ се в гр. Велико Търново, ул. “Генерал Гурко” № 42, представляващ УПИ VІІ-953 от кв. 281 по плана на града, с площ от 59 кв. м., заедно с построената в него жилищна сграда в груб строеж с разгъната застроена площ от 92,21 кв. м., заедно с 48,17% идеални части от отстъпеното право на строеж.
2. Утвърждава начална тръжна цена, равна на себестойността на имота, съгласно представена от лицензиран оценител "Инвестстрой-92" ЕООД справка, в размер на 65 157,15 лева /шестдесет и пет хиляди сто петдесет и седем лева и петнадесет стотинки/ лева.
3. Възлага на Кмета на ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО да организира и проведе таен търг за продажба на горепосочения имот при условия и ред, съгласно изискванията на гл. VІІ от НРПУРОИ, при начална тръжни цена, равна на себестойността на имота.
ПО ДВАДЕСЕТ И ПЪРВА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 33 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 637
ОТНОСНО: Продажба на недвижим имот частна общинска собственост
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 35, ал. 1 от ЗОС и чл. 36, ал. 1 от НРПУРОИ, Общински съвет Велико Търново
1. Дава съгласие за продажба чрез таен търг на недвижими имоти частна общинска собственост, намиращи се в с. Ветренци, Община Велико Търново, представляващи:
- урегулиран поземлен имот ІV от кв. 58 по плана на селото, с площ от 702 кв. м., актуван с АОС № 2957/19.05.2005 г.;
- урегулиран поземлен имот V от кв. 58 по плана на селото, с площ от 735 кв. м., актуван с АОС № 2969/06.06.2005 г.;
- урегулиран поземлен имот VІ от кв. 58 по плана на селото, с площ от 690 кв. м., актуван с АОС № 2970/06.06.2005 г.;
2. Утвърждава експертните оценки на имотите, изготвени от лицензиран оценител "Инвестстрой-92" ЕООД, както следва:
- за УПИ ІV от кв. 58 - в размер на 1 404 /хиляда четиристотин и четири/ лева;
- за УПИ V от кв. 58 - в размер на 1 470 /хиляда четиристотин и седемдесет/ лева;
- за УПИ VІ от кв. 58 - в размер на 1 380 /хиляда триста и осемдесет/ лева;
3. Възлага на Кмета на ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО да организира и проведе тайни търгове за продажба на горепосочените имоти при условия и ред, съгласно изискванията на гл. VІІ от НРПУРОИ, при начални тръжни цени, равни на експертните оценки.
ПО ДВАДЕСЕТ И ВТОРА ТОЧКА Г-ЖА РУМЯНА БРАЙНОВА: Искам да изразя една позиция от името на групата на ОЛ относно един много важен въпрос, който търси решение години наред. Ние всички сме "за" да стане Летният театър и да бъде един обект, който да обслужва не само В. Търново, но и областта, и държавата. Но ние си спомняме един неуспешен опит, направен през 1992 г., който на практика доведе до това състояние, което и сега наблюдаваме на терена на Летния театър. За да можем да имаме сигурността и гаранциите, че подкрепяйки едно такова много добро начинание на г-н кмета, ще стигнем до един успешен завършек на цялата процедура, ние имаме конкретно предложение по отношение на т. 3, която е предложена за решение. На база предложенията на ПК - по ТСУ, по ОС, по ИВСПИ, ние направихме едно обобщение и имаме едно общо предложение за т. 3. Това предложение се базира и на разговора, който водихме с г-н Кмета в ПК по ТСУ. В този разговор стигнахме до това предложение на ПК и разбрахме, че г-н Кметът не оспорва възможността крайният резултат от конкурса да бъде решен на заседание на ОбС. С желанието нещата да вървят в по-добър порядък и за да имаме гаранция, че ще финишираме един такъв добър замисъл, ние предлагаме следното: приемаме т. 1 и т. 2 от предложението за решение, но предлагаме т. 3 да добие друга редакция. Тя е следната:
1. ОбА да внесе за одобряване в ОбС концесия задание за изготвяне на идеен проект за застрояване в УПИ 8, кв. 98 по плана на В. Търново с водеща функция летен театър;
2. Да внесе задължителните условия за участниците в конкурса, начина и критериите на оценяване;
3. Конкретно предложение за обезщетение в полза на Общината;
4. Срок за обявяване и времетраене на конкурса и срок за завършване на строителството.
Точка 4. от нашето предложение, обобщение от предложеното от ПК, е: Резултатите от конкурса да бъдат предложени на ОбС за определяне на печелившия участник.
Предложената в проекторешението т. 4 да отпадне.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Точно тези неща не сме обсъждали, а те са принципни неща, срещу които аз възразявам. Що се отнася до концепцията за изготвяне на идеен проект, тя е част от предложението. Аз мога да ви я предоставя веднага, изготвена от арх. Абаджиева. Заданието, според мен, трябва да дава максимална възможност на бъдещи инвеститори да проектират съобразно техните желания, спазвайки две наши задължителни изисквания: на това място да има открита сцена с минимум 800 седящи места; да има максимален брой паркоместа - не по-малко от 300, т.е. минимум един етаж подземен паркинг. Какво означава водеща функция летен театър? Ако в частта, която не е летен театър, има хотел, това може ли, или не може да стане? Мисля, че няма смисъл да ограничим този терен, към който има инвеститорски интерес, да го направим летен театър и нищо повече. Не искам да слагаме предварителни условия, за да махнем някои участници или да толерираме някои участници. Ще отстоявам това докрай.
Какво означава конкретното предложение за обезщетение в полза на Общината? Трябва да имаме първо предложенията. Ние искаме 18 %. По време на конкурса ще се разбере кой какво предлага.
Относно срока за обявяване и времетраене на конкурса кажете какво имате предвид. Ако днес ОбС вземе решение за обявяване на конкурса, аз ще го обявя минимум два месеца след вземане на решението, след 5 октомври. Трябва да има ясно решение на ОбС - искаме ли да правим нещо на тази територия, или не искаме.
Не знам какво точно имате предвид като задължителни условия за участниците в конкурса. Това, което предложих на заседанието, предлагам и на сесията. Точки 1, 2, 3 да останат, а т. 4 да видоизменим, като сложим допълнителна т. 5. Предложих ви да не определям аз със заповед спечелилият участник в конкурса. Аз ще дам информация на ОбС за заседанието на комисията, в която държа да има, ако трябва и преобладаващ брой, общински съветници. Ако трябва, ще включим и външни експерти. Аз ще предложа този, когото комисията е класирала първи, той да бъде одобрен за участие в конкурса и след това аз да издам заповед.
Това, което искате, е да отложим още веднъж тази точка. Като я отлагаме до безкрай, летен театър там няма да има. Досега я отлагахме 6 години. Така този терен ще стои, въпреки инвестиционните интереси. Аз няма да внеса повече от това, което съм внесъл. Това е моето убеждение, че трябва да направим напълно открит конкурс с възможности за предоставяне на проекти, с отговорността да се избере най-доброто за града и за Общината.
Г-ЖА РУМЯНА БРАЙНОВА: Ние искаме Летният театър да стане, но искаме да стане с яснота още от тръгването на тази процедура. Вие казвате, че не знаете какво ще предложат, но ние искаме да знаем какви ограничители слага Общината при изготвянето на този проект. Едно частно лице, например, няма да пусне свободно някого да проектира, а после и да не му свърши работата. Трябва да има ясно формулирани изисквания към проекта и ние искаме да знаем това предварително, за да сме улеснени, когато един ден ще оценяваме печелившия проект и кандидат. Иначе това, което говорим сега, ще го говорим и след 3-4 месеца, когато дойдат тук участниците. Ако имаме ясни правила от началото, ще знаем какво сме заявили на тези участници, за да можем да ги подредим в някаква класация.
Питате какво значи водеща функция. Това означава, че като приоритет в това проектиране ще бъде Летният театър. Около него може да се прави всичко, което е позволено от Закона. Но не да се направи нещичко от целия проект за летен театър, а всичко около него да бъде доминиращо. Основна функция означава, че тази функция е приоритетна.
Наистина са наложителни ясни и точни решения, когато нещо трябва да се подреди и да се получи една класация. Не виждам защо спорим. От ОЛ имаме желание този терен да се застрои, не правим никакви обструкции. Но ние искаме да знаем сега какво ще получим накрая, вие казвате, че ще го научим някога. Не сме съгласни така.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Аз не съм казал, че не знам какво ще стане, напротив, аз знам какво ще стане - ще има добра сграда, защото има сериозни инвеститори. Не знам и не искам да знам предварително какво ще ни се предложи. Ние не сме тук, за да ни е по-лесно. Когато дойдат тук проектите, ОбС може да каже: "Това е добро предложение". Ние трябва да изберем това, което ни се предлага. Ако нито едно от това, което ни се предлага, не е добро, няма да има решение на ОбС, но да поставяме предварително условия - да бъде така или иначе, това са трикове на архитектите - залагаме едно изискване и ако някой не отговаря на това изискване, ще го елеминираме. В тази сграда, на този терен, в нещо, което след застрояването ще стане естествения център на града, мисля, че трябва да дадем максимална възможност, да видим какво ще ни се предложи.
Г-Н ПЛАМЕН ЛЕГКОСТУП: Искам да взема отношение по този изключително важен за В. Търново въпрос, тъй като всички ние сме свидетели на това, което е останало от бившия Летен театър. В ПК по ТСУ този въпрос беше дискутиран дълго и държанието на д-р Рашев беше много коректно по време на комисията. Той обясни всички тези неща, които чухме тук, и стана ясно, че ние сме пред един изключително прозрачен конкурс. Какво повече можем да искаме от това общинските съветници да решават този, който ще бъде печелившия в конкурса. В нашите ръце ще бъде правото да решим това кой какво ще направи. Искам да ви призова да подкрепим предложението на д-р Рашев. Не можем да искаме някакви изключително конкретни неща. Например за това колко места да има. Не е лошо да има и 3000 места, но направили ли сме едно проучване колко прояви има в града, за които се събират 3000 души и заслужава ли си заради три прояви в годината да имаме 3000 места или да бъдат 1000, които да бъдат по-често използвани. Още повече, ставаше дума, че Летният театър ще бъде изваден от тези 18 % обезщетение, т.е. тези 18 % Общината ще получи чисти. Не можем да знаем колко ще бъде това обезщетение. При 1000 м. и при 3000 м. е различно. Когато видим проект, тогава ще разберем какво точно е обезщетението.
Г-Н ГЕОРГИ СТЕФАНОВ: Изказвам се лично, като се мъча да сваля това напрежение от противопоставянето на цветове. Темата, по която говорим, е архитектура и аз не съм специалист, затова няма да говоря по нея, а ще се опитам да илюстрирам с 1-2 примера това, за което мисля, че почти всички сме съгласни. Разликите по същество са много малки, а ние първо виждаме разликите и се противопоставяме. Мисля, че това, което е казал д-р Рашев в комисията, това, което каза арх. Брайнова, което каза г-н Легкоступ, не е толкова различно. Какво различно се предлага като процедура от досегашното предоставяне право на строеж. Предлагаме да се приложи процедурата, която се използва от 10 г. насам по приватизацията. Когато гласуваме за разпореждане по приватизация, всичко е написано като условия предварително, поради което решенията ни по приватизацията сравнително рядко биват атакувани. Няма нищо заядливо в предложението на арх. Брайнова. Мъча се да направя аналогия по разпореждането с ГУМ. Там единственото условие, което гласува ОбС, беше да няма право да продава преди да се издължи окончателно. И все пак, конкурсните условия бяха гласувани от ОбС предварително. Конкурсните условия трябва да бъдат предварително написани. Това в никакъв случай не е опит да рамкираме бъдещите инвеститори и да им заложим някакви тесни рамки. Аз съм съгласен в вас - да има ясно и точно решение на ОбС. Нека тези неща, които казахте сега, да са написани, да ги гласуваме и да ги знаем предварително. Разликата между проекта на арх. Брайнова и вашият проект, д-р Рашев, е в процедурата и то от гледна точка на повече яснота. Пак се връщам към сделката за ГУМ, една безкрайно трудна сделка, но завършила много добре.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Не мога точно да си спомня каква беше историята с ГУМ-а. Знам, че тогава като областен управител се намесвах доста, за да свърши добре. А вие бяхте председател на ОбС. Нека да не се връщаме назад, важното е, че сега го има ГУМ-а.
Не съм съгласен с това, че няма принципни различия. Да не говорим, че това, което арх. Брайнова ни предлага, не е решението на ПК по ТСУ, то се предлага от името на групата. Съгласен съм в известна степен с г-н Стефанов да детайлизираме някои условия по конкурса, но в такъв случай има възможност прекалено да администрираме процеса и да заложим предварително махането на определени участници от конкурса. Първото предложение на арх. Брайнова беше Съюзът на архитектите във В. Търново да изработи безплатно един проект. И само трябва да подпишем отдолу кой ще е архитектът. Тогава ще видим дали може да мине в ОбС, или не може - защото това зависи от архитекта.
Съгласен съм да детайлизираме, ако трябва, по отношение на гаранциите за строителство и на гаранциите, че се явят сериозни фирми. Ако трябва да заложим предварително, че искаме 5 млн. банкова гаранция. Това е опасно, защото няма фирми, които да дадат 5 млн. банкова гаранция. Как да се гарантира, че когато одобрим един проект, той категорично ще бъде изпълнен? Не трябва да залагаме архитектурни критерии, които да ограничат участниците. Има закон, с който всички архитекти се съобразяват, ние не би трябвало да даваме повече ограничения, с изключение на това, че искаме да има минимум 800 седящи места и минимум 300 паркоместа.
Тежко ще е по време на сесията да се избере най-добрият. Аз не искам еднолично да поема тази отговорност - каква ще бъде сградата в тази част на града, защото тук има възможност за архитектурна фантазия, за много инвеститорски предложения. Как да знаем какво ще бъде обезщетението. Ние искаме сцената и местата за сядане да ни ги подарят, а от другата застроена площ да ни дадат обезщетението. Нека първо да видим какъв е проектът. Искам вие да го прецените тук, а не аз да го преценявам.
Г-Н АТАНАС АТАНАСОВ: Считам, че тази словесна битка е изкуствена. Д-р Рашев сам маркира от тази трибуна поне три неща, които налагат да забавим с 50 дена това, което днес сме решили да направим и което няма да се отрази на резултатите от конкурса. Той каза и нещо друго, което аз подкрепям - че в условията на конкурса трябва да има 2-3 месеца време за изработване на проектите след обявяване на конкурса. Каза, че 18 % трябва да са извън сцента. В идейното задание с няколко думи може да се постави насоката, а на следващата сесия с много малко работа ние да утвърдим тези условия по конкурса. Не виждам защо се започна този спор, като се счита, че има някакво неразбиране или нежелание за работа. Обръщам се към вас да подкрепите това предложение и наистина да бъдат изчистени условията. Считам, че 40 дена, които има до следващата сесия, са достатъчно време да се уточнят правилата на конкурса, като мине през двете ПК.
Г-Н ИВАН ХАРАЛАМПИЕВ: Толкова дълго разговаряме за нещо, което не си струва усилията. Аз се изказвам от мое име, а не от името на групата. Лично аз съм против отлагането на решението. Тук се говори за водеща функция - две са водещите функции. Колкото е важна сцената, толкова е важен и гаражът, защото В. Търново няма паркинги. Идеята за 300 паркоместа е чудесна. Мисля, че ако искаме д-р Рашев да ни даде допълнителни разяснения за хода на процедурите, можем да го поискаме на следващи заседания. Не трябва да бавим нещата с два месеца. Д-р Рашев работи с ОбА, той има гл. архитект, отдели, той не е измислил сам тези неща. Колкото по-прост е идейният проект, толкова по-леко ще тръгнат нататък нещата. Призовавам ви да гласуваме и да не усложняваме нещата, всеки може да прецени по съвест. Всяко отлагане и правене на допълнителни комисии означава, че някой не иска да се свърши работата.
Г-Н ХАСАН ХАДЖИХАСАН: Съгласен съм с г-н Атанасов, че започна словесна борба. Г-жа Брайнова в комисията разговаря с д-р Рашев, подкрепихте това предложение и изведнъж казвате, че не трябва да стане така, а така. Ние на тази комисия чакахме 1 час кметът да излезе от някаква среща, 1 час заседавахме, той се съгласи с абсолютно всичко и сега искате да го отложим. Да бяхте казали тогава, че не сте съгласни. Предлагам да прекратим дебатите и да минем към гласуване.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Готов съм ОбС да приеме с решение конкурсните условия, но при положение, че не чакате само аз да предложа условията, защото ще се съберат ПК по ТСУ, по ОС и т.н. и накрая ще се събере групата общински съветници от БСП и ще каже: "Не е това, което искаме". Така стана два пъти. Веднъж го отложихме от предишната сесия, сега искате да го отложим заради едно партийно решение. Дайте вашите предложения, за да ги включим в конкурсните условия. 40 дена не са малко време за даване на идеи. Предлагам ви да гласувате сега текста такъв, какъвто е, с т. 5, като поемам ангажимент по-рано от 5 октомври да не издавам заповед за конкурс. След като има решение на ОбС, инвеститорите ще могат да се ориентират какво в общи рамки иска Общината. Предлагам ви до средата на септември да дадете всички предложения. Ако има принципно разминаване в критериите, ще го вкараме за второ решение в ОбС. Нека сега да е ясно, че има воля на ОбС да го направи.
Г-ЖА РУМЯНА БРАЙНОВА: Д-р Рашев, вие непрекъснато визирате някакво елиминиране. Не знам защо се страхувате, че ние искаме да наложим нещо за елиминиране. Сега ние почваме да си мислим, че вие искате нещо да елиминирате.
Г-н Хаджихасан, точно по този начин - чрез спорове, на два пъти с д-р Рашев стигнахме до едно решение.
Приемаме да участваме в изготвянето на конкурсните условия, да дадем препоръки и т.н., както вие казахте. Не искаме нищо да елиминираме.
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ: Можем да гласуваме предложението на ОбА, допълнено с т. 5 - предложението на ПК по ТСУ и ПК по ИВСПИ, като добавим тези срокове, които предложи д-р Рашев: конкурсът да не се обявява преди 5 октомври 2005 г., предложенията за условия на конкурса да се предоставят в ОбС до 15 септември.
Г-Н МИЛЕН МИХОВ: Искам да предложа процедура за гласуване. Предлагам председателят да прочете всички допълнения към проекта за решение, включително предложенията на ПК по ИВСПИ, на ПК по ОС, на д-р Рашев, за сроковете, и ако има съгласие в залата, да ги гласуваме анблок.
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ: Ще гласуваме проекта за решение, представен от ОбА, т. 1, 2, 3 и 4. Добавяме нова т. 5 със следния текст: "Резултатите от конкурса да бъдат внесени за одобрение в ОбС за определяне спечелилият участник". Условието на ПК по ОС ще бъде включено допълнително в условията, които ще се представят до 15 септември. Ще запишем и нова т. 6, която ще съдържа прочетеното преди малко за срока за обявяване на конкурса - не по-рано от 5.10.2005 г. и за внасяне на предложенията - до 15.09.2005 г.
Г-жа Брайнова поиска предложението, което тя е направила, да бъде гласувано отделно.
Г-н Тачев прочете предложението, внесено от г-жа Брайнова, и го подложи на гласуване.
Със 17 гласа "за", 7 "против" и 12 "въздържали се" предложението беше отхвърлено.
Г-Н ХАСАН ХАДЖИХАСАН: Предлагам да гласуваме анблок всички точки.
Цялото предложение по т. 22, с новите т. 5 и т. 6, бе подложено на гласуване.
С 24 гласа "за", "против" - няма, 11 "въздържали се", Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 638
ОТНОСНО: Учредяване право на строеж
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 6, ал. 1 от ЗОС и чл. 2, ал. 1 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново
1. Дава съгласие урегулиран поземлен имот VІІІ от строителен квартал 98 по РП на гр. Велико Търново, отреден “за обществено обслужване”, с площ от 5 260 кв. м., актуван с АОС № 2981/16.06.2005 г. да бъде обявен за частна общинска собственост.
2. На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 37, ал. 1 и ал. 2 от ЗОС и чл. 54, ал. 1 от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, дава съгласие да се организира и проведе конкурс за учредяване право на строеж върху недвижим имот частна общинска собственост, представляващ урегулиран поземлен имот VІІІ от строителен квартал 98 по РП на гр. Велико Търново, отреден "за обществено обслужване", с площ от 5 260 кв. м., актуван с АОС №2981/16.06.2005 г. Правото на строеж да бъде отстъпено при обезщетение не по-малко от 18 % в полза на Община Велико Търново.
3. Като задължителни условия на предстоящия конкурс да бъдат включени изисквания за представяне на идеен проект, одобрен от Община Велико Търново; банкови и други референции, доказващи опита на фирмата в строителния бранш; изграждане в парцела на летен театър със сцена и минимум 800 седящи места, чиято стойност, определена след експертна оценка на “Инвестстрой-92” ЕООД, да бъде приспадната от размера на обезщетението в полза на Община Велико Търново; както и изграждане на подземен паркинг с минимум 300 паркоместа.
4. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по организиране и провеждане на конкурса съгласно разпоредбите на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
5. Резултатите от конкурса да бъдат внесени за одобрение в Общинския съвет за определяне на спечелилия участник.
6. Конкурсът да не се обявява преди 05.10.2005 г. Предложенията за условия на конкурса да се предоставят в Общинския съвет до 15.09.2005 г.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Благодаря ви за това решение, защото всичко, което казах, е израз на желанието да имаме най-добрата постройка от възможно най-добрия инвеститор. Моля ви да не внасяме партийни решения по отношение поне на този обект. Нека въпросът да се обсъжда многократно в ПК. Очкавам до 15 септември вашите предложения.
ПО ДВАДЕСЕТ И ТРЕТА ТОЧКА Г-Н ИВАН ХАРАЛАМПИЕВ: Няма да оспорвам предложението за решение, само искам да попитам, защото нещо не ми е ясно. От срещата, която правихме с предимно ромските семейства, стана ясно, че те не искат да живеят на едно място, за да може да се интегрират по-добре. Тук разбирам, че се предлага да се построи един блок, в който да има 53 апартамента. Съобразено ли е тяхното желание да не бъдат всички на едно място?
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Искам да направя една уговорка, че това не е само ромско население. Там живеят и достатъчно българи. Това са хора с нисък статус, затова нека да не вървим в някакво етническо противопоставяне. След проведените анкети имаме точната справка колко семейства в какви жилища трябва да настаним. Повечето са едностайни, но има и тристайни. Най-удобно е да бъде построен цялостен блок, да бъде ремонтирана стара жилищна сграда. Трябват ни много апартаменти. Там има и незаконно настанени хора. Можем от други места да извадим хора, които са законно настанени и да направим замяна. В никакъв случай няма да пренесем едно към едно т.нар. "циганско гето" там. Циганско гето в Търново не съществува.
Г-Н МИЛЕН МИХОВ: Няма да говоря за имуществената страна на проблема, тъй като става въпрос за една сделка, в която не изгодата на Общината е водеща. Искам тук да споделя своите опасения. Установих контакти с една неправителствена организация, която в продължение на 10 г. работи по тези проблеми в София и се интересувах дали има такъв опит и в други градове. Беше ми разказано, че подобен проблем е бил решаван в София чрез заем от Европейската банка за реконструкция и развитие. Но не е важно откъде ще дойдат парите, важно е как ще бъдат настанени тези хора. Проблемът е такъв, че настанявайки компактно това население в един квартал, ние можем да създадем условия, когато настаним там 50 семейства, след години там да бъдат настанени по приятелска или роднинска линия още 50 семейства. Много е важно как ще бъдат и кои ще бъдат настанени. Вследствие на този проблем, който е съществувал и там, е бил създаден комитет от самите хора, които подлежат на настаняване, и определени критерии, на които трябва да отговарят хората, които ще бъдат настанявани там. Единият от основните критерии е възможността да плаща наема и консумативите на това жилище. На второ място ни посъветваха в процедурата по изграждането на тези жилища пряко да бъдат обвързани хората, които подлежат на настаняване и да се потърсят възможности тези хора да бъдат въвлечени както в процеса на изграждане, така и със стопанисването и експлоатацията на това общинско имущество.
Аз съм изключително притеснен, че в желанието да решим един проблем, ние можем да поставим началото на друг проблем, да сложим една тиктакаща бомба в някой от търновските квартали. Във връзка с това има един въпрос - дали трябва да се разглежда въпросът така, както е записано: "находящи се във В. Търново", или "в община В. Търново". Ето защо аз лично имам резерзви към това начинание и споделям това, което научих като полезен опит в процеса на реализирането на проекта и настаняването на тези хора. Ние трябва да създадем такава процедура, че хората да бъдат съпричастни и това да не се възприема като нещо подарено, което не е свързано с ангажименти и с отговорности. В противен случай рискуваме да дадем хубави жилища, с хубави условия, но това да не бъдат точно онези хора, които са способни, активни и имат възможността да ги стопанисват и да носят отговорността, че ще бъдат наематели на тези жилища.
Това е мое становище и то не означава, че групата ВМРО-БНД е влязла в атака към нашите приятели, които живеят в тези жилища. Ние сме далеч от ксенофобията и омразата между населението, но в същото време трябва да отбележим тази реална опасност. Ако един такъв блок се превърне в развъдник на напрежение с другото население в този квартал на фона на това, което става в страната вече почти всеки ден, мисля, че ще поемем голяма отговорност. Затова трябва да предвиждаме най-лошото и да работим много внимателно, за да се опазим.
Г-Н ВЕСЕЛИН ГЕОРГИЕВ: Аз принципно подкрепям това предложение, въпреки че неговата окончателна реализация ще доведе до това В. Търново да загуби едно от своите емблематични атрактивни места. Аз се чудя кой ще прочиства боровата гора, кой ще озвучава квартала с фолк и етномузика, кой ще замърсява околните терени.
По конкретното предложение аз имам определени съмнения по отношение на тези законно настанени 57 семейства. В съвсем скоро време аз чувах една друга цифра, сега тя се увеличи и моят въпрос е: действително ли тези 57 семейства са законно настанени и дали настанителните им документи не са от последния 1 месец. Второ, законно настанените наематели плащали ли са досега наемите на Общината и това прави ли ги наистина редовни наематели, или те години наред не са плащали, което е свалило ангажимента от Общината за тяхното законно настаняване. Трето, една чисто аритметична сметка в предложението - сборът на изброените апартаменти е 54, а не 53, както е записано. Тези апартаменти по техния вид, с една приблизителна квадратура, умножено по една средна цена на жилищата във В. Търново ще бъдат на стойност около 2 300 000 лв. При осъществяването на тази сделка дали Общината няма да трябва да дава още терени и имоти на този, който ще спечели конкурса, за да може в крайна сметка да го приключи.
Съгласен съм с казаното от проф. Харалампиев и от Милен Михов и в тази връзка аз правя конкретно предложение: конкретните параметри по конкурса да бъдат обсъдени още веднъж в ОбС в аспекта на казаното от г-н Михов и от мен, защото това не е обикновена замяна.
Подкрепям сегашното предложение с допълнението на следващата сесия да бъдат обсъдени конкретните параметри по сделката.
Г-Н ХАСАН ХАДЖИХАСАН: Аз внимателно слушах това, което казаха г-н Михов и г-н Георгиев. Аз очаквах да кажат какво трябва да направим, за да интегрираме тези хора в обществото. Започваме винаги с това, че ако ги сложим там, ще стане еди-какво си. Г-н Георгиев, попфолк не се слуша само в бараките, навсякъде във В. Търново се слуша попфолк. Другият много съществен момент - г-н Михов, ние с вас сме от В. Търново - единственият град, в който не беше нарушен етническият мир по време на възродителния процес, това е В. Търново. Ето защо, като сложим тези хора, ние по такъв начин ще ги интегрираме в обществото, а не да ги делим като трета и четвърта класа. Вие ходили ли сте там да видите тези деца при какви условия живеят?
Апелирам да подкрепим това решение на кмета.
Г-Н АТАНАС АТАНАСОВ: След като в предната точка не направихме разликата, смятам, че точно тази точка се нуждае от подкрепа за спешно решаване на въпроса. Ако по предната точка можехме да си позволим забавяне и 5 месеца, тук всяко отлагане във времето скъсява времето на махане на тези хора от това място, в което няма никакви условия за живеене. Ако приемаме едни и същи условия като критерии, те трябва да важат за всички - както за Летния театър, за ОНС, така и за тук.
Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Наистина става дума за едно нестандартно решение и ако търсите аналог в други общини, няма да го намерите. В това решение не става въпрос за настаняване на хора, а за опит да придобием 50 и няколко жилища. При какви условия ще ги придобием, то ще е ясно и оттук нататък, ако това решение бъде прието, са необходими минимум още 2 решения на ОбС. Нека да не казваме, че като вземем всичките хора от там, ще ги настаним в това блокче. Естествено, че ще гледаме основанията за настаняване, заповедите, може би трябва да има решние на ОбС или даже промяна на нашата Наредба, защото това, за което говорим горе, са жилища, има ред и Правилник за настаняване в общински жилища. Минимум след още 2 решения, когато имаме общински жилища, чак тогава ще дойде моментът за настаняване. Това не го виждам до година и половина. Възможно е Общинтата да доплаща. Нека да няма прекалени социални очаквания и да не създаваме етническо напрежение. Ние имаме един много сериозен казус, за който ако се наложи, ще търся помощта на ОбС. Днес или утре ще издам една заповед за изнасяне на незаконно настанили се в една къща на ул. "Козлозуй", която трябва да бъде съборена. Сигурен съм, че ще има защитници и на другата страна, т.е. на незаконосъобразните действия.
Г-н Тачев прочете предложението, направено от г-н Веселин Георгиев, и го подложи на гласуване.
Със 17 гласа "за", "против" - няма и 15 "въздържали се", предложението не беше прието.
Г-н Атанас Атанасов предложи да бъде направено прегласуване. предложението на г-
С 16 гласа "за", "против" - няма и 16 "въздържали се", предложението отново не беше прието.
Г-Н ВЕСЕЛИН ГЕОРГИЕВ: Тъй като имам възможност да виждам кой как гласува от моето място, искам да кажа, че не е сериозно да се поиска прегласуване и на второто гласуване някои общински съветници да си променят вота от първото гласуване, след като веднъж са гласували положително.
С 28 гласа "за", 1 "против" и 2 "въздържали се", Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 639
ОТНОСНО: Провеждане на конкурс
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА във връзка с чл. 40, ал. 1 от ЗОС и чл. 46, ал. 1 от Наредба за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, Общински съвет Велико Търново
1. Дава съгласие да се организира и проведе конкурс за определяне на инвеститор за построяване и предоставяне на Община Велико Търново на 54 апартамента /19 бр. едностайни апартаменти, 26 бр. двустайни апартаменти и 9 бр. тристайни апартаменти/, находящи се в гр. Велико Търново.
2. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходими действия по организиране и провеждане на конкурса съгласно разпоредбите на глава VІІ от Наредбата за реда на придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество.
3. След построяване и предоставяне на жилищата, заедно с всички необходими документи относно собствеността им, Кметът на Община Велико Търново се задължава да внесе предложение за замяната им с равностойни имоти частна общинска собственост, след експертна оценка, изготвена от “Инвестстрой-92” ЕООД Велико Търново.
Г-Н МИЛЕН МИХОВ (отрицателен вот): Моите опасения продължават да съществуват. Те не намериха разумен и по-задълбочен дебат. Пуснахме се в плоскостта на етническите противопоставяния, въпреки че ние декларирахме точно обратното.
ПО ДВАДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 28 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 640
ОТНОСНО: Откриване на процедура за учредяване на особено право на ползване
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА във връзка с § 1, ал. 2 от ПЗР на Закона за концесиите, чл. 69, ал. 1, т. 7 и § 46, ал. 3 от ЗОС и чл. 5, чл. 6 от Наредбата за условията и реда при предоставяне на концесии, Общински съвет Велико Търново
1. Открива процедура за учредяване на особено право на ползване /концесия/ на “Обредни дейности” ЕООД на имот, публична общинска собственост, представляващи УПИ ІІІ, УПИ ІХ, УПИ ХІ и УПИ ХІІ, актувани с АОС № 136/13.02.1998 г., находящи се в гр. Велико Търново.
2. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да създаде необходимата организация за изготвяне на предложението за учредяване на особеното право на ползване на описания имот на “Обредни дейности” ЕООД, съгласно ЗОС и НУРПК.
ПО ДВАДЕСЕТ И ПЕТА ТОЧКА изказвания не бяха направени.
С 20 гласа "за", "против" - няма, 9 "въздържали се", Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 641
ОТНОСНО: Откриване процедура за предоставяне особено право но ползване
На основание чл. 21 ал. 1 т. 8 от ЗМСМА, §. 46, ал. 5 от ПЗР на ЗОС, чл. 69, ал. 1 т. 7 от ЗОС, чл. 4, ал. 1 и ал. 3 от Наредбата за условията и реда за предоставяне на концесии, Общински съвет Велико Търново:
1. Дава съгласие да бъде открита процедура за предоставяне особено право на ползване /концесия/ върху части от имоти публична общинска собственост за разполагане на многофункционални информационни съоръжения – спирки на масовия градски транспорт и таксиметрови колонки, като бъдещият концесионер бъде определен чрез конкурс.
2. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да извърши всички необходимите действия по подготовката на следващо предложение до Общински съвет Велико Търново за учредяване особено право на ползване /концесия/ съгласно разпоредбите на Закона за концесиите и Наредбата за условията и реда при предоставяне на концесии от Общински съвет Велико Търново.
ПО ДВАДЕСЕТ И ШЕСТА ТОЧКА Г-Н ГЕОРГИ СТЕФАНОВ: Предлагам да гласуваме за тези три язовира, за които има разрешение от Министерството на земеделието и горите, а по-нататък и за останалите.
Предложението на г-н Стефанов се прие в залата и г-н Тачев подложи на гласуване предложението в частта му, свързана с язовирите, за които е получено разрешение от МЗГ.
С 26 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 642
ОТНОСНО: Отдаване под наем на язовири публична общинска собственост, намиращи се на територията на Община Велико Търново
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, § 4, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за сдружения за напояване, чл. 14, ал. 7 и ал. 8 от Закона за общинската собственост и чл. 11 от НРПУРОИ, Общински съвет Велико Търново
Дава съгласие за отдаване под наем за срок от три години на следните язовири:
1. Язовир в местността “Даровец” и “Коевец” в землището на гр. Килифарево с площ 59, 108 дка /ЕКНМ 36837/ по плана за земеразделяне на населеното място с начална годишна наемна цена 456, 00 лв.
2. Язовир в землището на с. Леденик с обща площ 22, 175 дка /ЕКНМ 43253/ по плана за земеразделяне на селото с начална годишна наемна цена 216, 00 лв.
3. Язовир в землището на с. Плаково с обща площ 157, 781 дка /ЕКНМ 56602/ по плана за земеразделяне на селото с начална годишна наемна цена 1104, 00 лв.
ПО ДВАДЕСЕТ И СЕДМА ТОЧКА Г-Н РУМЕН РАШЕВ: Трябва да поясня защо опасенията на жителите на Беляковец са неоснователни. Не става дума за продажба на сградата и не е 100 % сигурно, че ще изградим дневен център за деца с увреждания. Искаме да имаме решение на ОбС, за да можем да кандидатстваме по проект за изграждане на такъв център и да намерим финнасиране за него - за реконструкцията на сградата, за текущата издръжка. Ако не спечелим проект, остава си в същото състояние.
С 28 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" – няма, Общински съвет Велико Търново
РЕШЕНИЕ № 643
ОТНОСНО: Приемане на Решение за отдаване на имот общинска собственост в с. Беляковец, Община Велико Търново за адаптиране за нуждите на социалната услуга, предоставяна в общността – "Дневен център" за деца над 7 години и младежи с увреждания
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 18, ал. 1 от Закона за социално подпомагане и във връзка с чл. 36, ал. 2, т. 5 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, Общински съвет Велико Търново
Предоставя за нуждите на социалната услуга, предоставяна в общността "Дневен център" за деца над 7 години и младежи с увреждания съществуващ обект – ОУ "Иван Вазов" в с. Беляковец, Община Велико Търново, имот частна общинска собственост, актуван с АОС № 727/16.06.2000 г.
Г-Н НИКОЛАЙ ТАЧЕВ: Тъй като вече е 13 часа, предлагам да гласуваме за удължаване на заседанието.
С 27 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие времето на заседанието да бъде удължено.
ПО ДВАДЕСЕТ И ОСМА ТОЧКА Изказвания не бяха направени. Г-н Н. Тачев подложи на гласуване предложението заедно с корекцията на ПК.
С 27 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 644
ОТНОСНО: Приемане на Решение за предоставяне на имот частна общинска собственост в гр. Дебелец, Община Велико Търново за нуждите на одобрен проект "Красива България", компонент "Социална инфраструктура", подкомпонент "Защитено жилище"
На основание чл. 21, ал. 1, т. 8 от ЗМСМА, чл. 18, ал. 1 от Закона за социално подпомагане и във връзка с чл. 36, ал. 2, т. 11 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, Общински съвет Велико Търново
Предоставя за нуждите на социална услуга за защитено жилище западната част от съществуващ обект в етап – изградена в груб строеж триетажна сграда, представляваща разширение и реконструкция – читалище гр. Дебелец, имот частна общинска собственост, актуван с АОС № 1912/11.07.2003 г.
ПО ДВАДЕСЕТ И ДЕВЕТА ТОЧКА Изказвания не бяха направени.
С 32 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 645
ОТНОСНО: Приемане на Решение за разкриване на социална услуга, предоставяна в общността "Център за социална рехабилитация и интеграция" гр. Велико Търново за социална подкрепа и консултации на деца и младежи в риск от Община Велико Търново
На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА, чл. 18, ал. 1 от Закона за социално подпомагане, във връзка с чл. 36, ал. 2, т. 6 и чл. 36а, ал. 2, т. 1 и т. 2 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, Общински съвет Велико Търново
1. Дава съгласие за разкриване на социална услуга, предоставяна в общността “Център за социална рехабилитация и интеграция” в гр. Велико Търново, бул. “България” № 24, считано от 01.01.2006 година, като форма за дългосрочно предоставяне на социални услуги в общността на деца и младежи в социално неравностойно положение на възраст от 7-25 години, с цел социална подкрепа, консултации и пълноценно социално включване в общността.
2. Финансирането на социалната услуга, предоставяна в общността “Център за социална рехабилитация и интеграция” в гр. Велико Търново с капацитет – 10 потребители и щатен персонал – 3 броя ще се осъществява по стандарти и критерии за издръжка на социалната услуга от държавния бюджет чрез общинския бюджет, определени с Решение на Министерски съвет № 1045/30.12.2004 г.
3. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да представи Решението на Общински съвет Велико Търново за разкриване на социалната услуга, предоставяна в общността “Център за социална рехабилитация и интеграция” в гр. Велико Търново, считано от 01.01.2006 год. пред Регионална дирекция за социално подпомагане гр. Велико Търново за изготвяне на Предложение до Агенция за социално подпомагане, съгласно разпоредбите на чл. 36а от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане.
ПО ТРИДЕСЕТА ТОЧКА Изказвания не бяха направени.
С 32 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 646
ОТНОСНО: Приемане на Решение за разкриване на социална услуга, предоставяна в общността "Защитено жилище" за лица с лека степен на умствена изостаналост, изведени от специализирани институции за социални услуги
На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА, чл. 18, ал. 1 от Закона за социално подпомагане и във връзка с чл. 36, ал. 2, т. 11 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, Общински съвет Велико Търново
1. Дава съгласие за разкриване на социалната услуга, предоставяна в общността “Защитено жилище” в гр. Дебелец, Община Велико Търново, ул. “Александър Стамболийски” № 1, считано от 01.01.2006 г., като форма за дългосрочно предоставяне на социални услуги в общността за лица с лека степен на умствена изостаналост, изведени от специализирани институции за социални услуги.
2. Финансирането на социалната услуга, предоставяна в общността “Защитено жилище” в гр. Дебелец, считано от 01.01.2006 г., с капацитет – 8 /осем/ потребители и 3 /трима/ души щатен персонал да се осъществява по стандарти и критерии за издръжка на социалната услуга от държавния бюджет, чрез общинския бюджет, определени с Решение на Министерски съвет.
3. Възлага на Кмета на Община Велико Търново да представи Решението на Общински съвет Велико Търново за разкриване на социалната услуга, предоставяна в общността „Защитено жилище” в гр. Дебелец, общ. Велико Търново, считано от 01.01.2006 г., с капацитет – 8 потребители и щатен персонал – 3-ма души пред Регионална дирекция за социално подпомагане гр. Велико Търново за изготвяне на Предложение до Агенция за социално подпомагане, съгласно разпоредбите на чл. 36а от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане.
ПО ТРИДЕСЕТ И ПЪРВА ТОЧКА Изказвания не бяха направени.
С 30 гласа "за", "против" - няма, "въздържали се" - няма, Общински съвет Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 647
ОТНОСНО: Опрощаване на дължими здравно-осигурителни вноски
На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА и чл. 9 от Указ № 2773 от 29.06.1984 г., във връзка с чл. 1 от Указ № 2773 от 29.06.1984 г., Общински съвет Велико Търново
Дава мнение да се опрости дължимата сума в общ размер 177, 41 лв. на лицето Йорданка Димитрова Прусорова, тъй като същата представлява несъбираемо държавно вземане.
Поради изчерпване на дневния ред 38-мо редовно заседание на Общински съвет Велико Търново бе закрито в 13.10 часа.
Препис от протокола се изпраща на Областен управител.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ:
/инж. Н. ТАЧЕВ/
ПРОТОКОЛИРАЛ
/И. Иванова/
ЗАМЕСТНИК ПРЕДСЕДАТЕЛИ:
Г-н Тодор Тодоров: Г-н Георги Стефанов:
Г-н Веселин Георгиев Г-н Милен Михов