ПРОТОКОЛ № 62
ОТ ЗАСЕДАНИЕ НА ОБЩИНСКИ СЪВЕТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО, ПРОВЕДЕНО НА 06.03.2003 г.ОТ 9:40 ч. В ЗАЛАТА НА ОБЩИНА ВЕЛИКО ТЪРНОВО
На заседанието присъстваха 32 /тридесет и двама/ общински съветника, отсъстваха 4 /четирима/: г-жа В. Тодорова, г-н Х. Димитров, г-н И. Манчев, г-жа Ц. Гриторова
Присъстваха още г-н Р. Рашев – Кмет Община В. Търново, г-жа Е. Алкова – Зам. кмет Община В. Търново, г-н И. Панайотов – Зам.кмет Община В. Търново, г-жа Мина Илиева – гл. секретар Община В. Търново, директори и началници на отдели към общинска администрация, журналисти и граждани.
Г-Н Т. Д. ТОДОРОВ откри заседанието и даде думата на общинските съветници за предложения по следния проект за
ДНЕВЕН РЕД:
1. Утвърждаване промените по бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на Община Велико Търново по приходната и разходната част от отчета за 2002 г.; приемане отчета за изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на Община Велико Търново за 2002 г.; приема отчета на Инвестиционната програма за 2002 г.; приемане проект за бюджет 2003 г., план-сметки на извънбюджетните сметки и фондове за 2003 г. и инвестиционна програма на Община Велико Търново за 2003 г. /Вх. № 2491/26.02.2003 г./;
2. Приемане на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Велико Търново. /Вх. № 2492/26.02.2003 г./;
Г-Н М. МИХОВ от името на ПК по ККИНВП направи предложение в дневния ред да бъде включена нова точка “Именуване на Художествена галерия Велико Търново на името на художника Борис Денев”.
Г-ЖА М. БОЯДЖИЕВА от името на ПК по ЗСД предлрожи като нова точка да влезе разглеждането на писмо до МС, в което е изложена позицията за тревожното състояние относно бюджетите на диспансерите в областта и формирането на стандарти за издлъжка на посочените лечебни заведения като делегирна държавна дейност.
Г-Н А. АТАНАСОВ предложи да се промени мястото на т. 1 и т. 2 в дневния ред, като т. 2 стане т. 1, а т. 1 стане т. 2, като се аргументира с факта, че приемането на таксите трябва да предхожда приеманетона бюджета.
Г-Н Т. Д. ТОДОРОВ предложи от името на НС по приватизация като последна точка да влезе “Откриване процедура за приватизация на общински нежилищен имот в кв. 237”.
Г-Н Т. Д. ТОДОРОВ обобщи постъпилите предложения, като уточни, че подреждането на новите точки би могло да се направи по реда на тяхното постъпване.
Дневният ред заедно с направени предложения бе подложен на гласуване.
С 25 гласа “за”, “против” – няма и “въздържал се” – няма, Общински съвет – Велико Търново прие следния
ДНЕВЕН РЕД
1. Приемане на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Велико Търново. /Вх. № 2492/26.02.2003 г./;
2. Утвърждаване промените по бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на Община Велико Търново по приходната и разходната част от отчета за 2002 г.; приемане отчета за изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на Община Велико Търново за 2002 г.; приема отчета на Инвестиционната програма за 2002 г.; приемане проект за бюджет 2003 г., план-сметки на извънбюджетните сметки и фондове за 2003 г. и инвестиционна програма на Община Велико Търново за 2003 г. /Вх. № 2491/26.02.2003 г./;
3. Именуване на Художествена галерия Велико Търново на името на художника Борис Денев. /Вх. № 2486/24.02.2003 г./;
4. Предложение от ПК по ЗСД относно приемане на текст на писмо до Министерски съвет. /Вх. № 2503/05.03.2003 г./;
5. Откриване на процедура за приватизация на общински нежилищен имот, представляващ “УПИ VІІ в кв. 237, гр. Велико Търново. /Вх. № 2502/04.03.2003 г./
ПО ТОЧКА ПЪРВА Г-Н С. ВИТАНОВ направи следните конкретни предложения: в чл. 10, ал. 3 е допуснато противоречие със ЗМДТ и трябва да отпадне; в чл. 18, ал. 1 съгласно ЗМДТ трябва да се добави, че важи до 01.01.2004 г.; в чл. 20 подчерта, че няма изричен текст за какво не се събират такси; към чл. 19 трябва да се добави, че влиза в сила от 01.04.2004 г.; в раздел ІV е записано “туристическа такса”, а в закона тя е упомената като “курортна такса”; в чл. 32 е записано, че се събира такса в размер на 1 лв., но не е уточнено за колко време трябва да се добави 1 лв. на ден.; в чл. 41, т. 10 трябва да се допълни, че таксата е в лева; има дублиране или трябва да се изясни какво точно означава при чл. 61, ал. 1 където е записано, че се заплащат 3 лв. такси и после още 3 лв. и обясни, че една услуга не може да се плаща два пъти.; в ЗДБ за БНР нормативът за 1 час емисия е 421 лв., а за Кабелно радио В. Търново се получава 600 лв. Г-н Витанов коментира факта, че с тази Наредба сериозно се завишава размера на таксите, които касаят техническите услуги.
Г-ЖА Р. БРАЙНОВА отбеляза, че за по-доброто ориентиране е трябвало материала да бъде подготвен на принципа било - става, за да могат общинските съветници да сравнят с колко нарастват таксите. Г-жа Брайнова направи конкретно предложение, касаещо раздел ІV “Такси за технически услуги” – в чл. 41, ал. 2, където е записано, че цената на услугата е 22 лв. да се добави текста “за издаване на скица за недвижим имот с указан начин на застрояване при спазване на изискванията на чл. 140, ал. 2 от ЗУТ – 22 лв.
Г-Н М. МИХОВ направи предложение в чл. 41, 42, 45, 46, 47, 49 към упоменатите сроковете да се добави “работни дни” и предложи наредбата да се допълни с нов член, който изисква от ОбА да носи отговорност при неспазването на определения срок да възстановява 10 % от сумата на гражданите за всеки просрочен ден.
Г-Н А. АТАНАСОВ предложи в чл. 66 да се добави след “Велико Търново“ текста “за стопански субекти и физически лица”.
Г-ЖА П. ГАГОВА предложи в наредбата да влязат всички решения взети от Общински съвет по предхождащите дялове.
Г-ЖА Е. АЛКОВА коментира направените забележки и допълнения от общинските съветници.
Г-Н С. ВИТАНОВ предложи в чл. 18 да се запише “в сила до 01.01.2004 г.”, в чл. 19 да се цитира изцяло текста на чл. 71 от ЗМДТ, където е изрично подчертано за какво не се събират данъци.
Г-Н Р. РАШЕВ отбеляза факта, че нито една комисия към Общински съвет не е отправила конкретни забележки по Наредбата, а сега в залата се правят предложения за промяна.
Г-Н Т. Д. ТОДОРОВ подложи на гласуване направените предложения.
Предложение от г-н С. Витанов във връзка с чл. 18.
С 27 гласа “за”, “против” – няма и “въздържал се” – няма – бе прието.
Предложение от г-н С. Витанов във връзка с чл. 19.
С 26 гласа “за”, “против” – няма и “въздържал се” – няма – бе прието.
Предложение от г-н С. Витанов във връзка с чл. 20.
С 26 гласа “за”, “против” – няма и 1 “въздържал се” – бе прието.
Предложение от г-н С. Витанов във връзка с чл. 32, ал. 1.
С 27 гласа “за”, “против” – няма и “въздържал се” – няма – бе прието.
Предложение от г-н С. Витанов във връзка с чл. 65, т. 15.
С 27 гласа “за”, “против” – няма и “въздържал се” – няма – бе прието.
Предложение от г-жа Р. Брайнова във връзка с чл. 42, ал. 2.
С 26 гласа “за”, “против” – няма и “въздържал се” – няма – бе прието.
Г-ЖА М. ИЛИЕВА коментира предложението на г-н М. Михов и отбеляза, че по отношение на неспазването на сроковете, указани в закона има санкции, ако има нарушение се санкционира служителя съгласно закона, но няма как да се връщат примерно 10 или 20 ст. на гражданите.
Г-Н Р. РАШЕВ предложи г-н Михов да оттегли своето предложение, което съответно то да бъде обмислено от ОбА и на следващо заседание да се внесе конкретен текст касаещ санкциите при неспазване на сроковете.
Г-Н М. МИХОВ оттегли своето предложение.
Предложение от г-н А. Атанасов във връзка с чл. 66.
С 26 гласа “за”, “против” – няма и “въздържал се” – няма – бе прието.
Заедно с направените допълнения с 26 гласа “за”, 1 “против” и 1 “въздържал се”, Общински съвет – Велико Търново прие
РЕШЕНИЕ № 996
ОТНОСНО: Приемане на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Велико Търново
На основание чл.22, ал.1 от ЗМСМА и във връзка с чл. 9 от ЗМДТ, Общински съвет – Велико Търново
Приема Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Велико Търново.
Приложение: Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Велико Търново.
Г-Н М. МИХОВ изрази отрицателен вот.
ПО ТОЧКА ВТОРА Г-Н Р. РАШЕВ направи цялостно представяне на проекта за бюджет – 2003 г. и Инвестиционната програма за 2003 г., както и отчета на бюджета и Инвестиционната програма за 2002 г., като наблегна на няколко основни момента, а именно бюджета за 2002 г. е бил в размер на 20 960 778 лв., от които собствени приходи 15 000 000 лв., субсидия от републиканския бюджет – 3 800 000 лв. и посочи направените промени по бюджета на основание писма от Министерство на финансите, които са били главно в посока на увеличение, но в някои случаи и на намаление на субсидията главно от варирането на изпълнението на данък “Печалба” и данъка върху доходите на физически лица. В края на годината субсидията става 6 719 000 лв., общата 4 млн. целевата за социалните също е увеличена и субсидията за капиталови разходи също е увеличена. Относно бюджета за 2003 г. г-н Рашев обясни първо финансовата децентрализация, приета с Решение № 612 на МС, което разделя дейностите, финансирани от общинските бюджети на държавни и общински, т.е. това, което държавата е възложила да бъде обезпечено 100 % от нея, а всички други дейности да са общински дейности и тези съответно държавни и общински дейности да бъдат финансирани по ясен и точен начин. Г-н Р. Рашев обясни също така и взаимоотношенията с централния бюджет и допълни, че тази година Данъчна администрация се е съгласила с представената аналитична информация и неданъчните приходи не са завишени с 30 % както всяка година досега, това от своя страна дава възможност да се формира общински бюджет без дефицит.
Г-Н Т. Д. ТОДОРОВ предложи да се удължи времето на заседанието с не повече от 2 часа.
С 20 гласа “за”, “против” – няма и “въздържал се” – няма - предложението бе прието.
Г-Н П. КАЗАНДЖИЕВ предложи в “Общи такси”, ползване на пазари и улични платна сумата да се увеличи на 173 000 лв., като се има предвид, че приходната част на бюджета ще се увеличи през годината с около 100 000 лв.
Г-Н Р. РАШЕВ обясни, че не може да има преизпълнение в началото на годината, ако тези пари се заложат сега това означава да се надвишат 19 млн. и това да се отрази като дефицит по бюджета. Г-н Р. Рашев обясни, че преизпълнението ще бъде ясно едва към средата на годината и бюджета винаги може да се актуализира.
Г-Н М. МИХОВ от името на ПК по ККИНВП предложи в разходната част на приложение 3, раздел VІІ след последния ред ДМТ “К. Кисимов” да се добави още един ред “Разходи за фестивално дело” – 100 000 лв., сумата може да бъде от увеличение на очакваните приходи от таксата за технически услуги.
Г-Н Р. РАШЕВ изрази своите резерви относно предложението на ПК по ККИНВП и припомни взетото решение за разсрочване на паричното задължение на Интерхотела за сметка на МФФ.
Г-ЖА М. БОЯДЖИЕВА предложи проекта за решение да се допълни със следния текст “При изпълнение на отчета на бюджета към полугодието на 2003 г. да се завиши разходната част на Програмата за развитие на физическото възпитание и спорта в направлението “Масов спорт”.
Г-ЖА К. ДЖАНАБЕТСКА от името на ПК по ОС препоръча при реализиране на финансови икономии в бюджета и Инвестиционната програма средствата да се използват за проекти и дейности свързани с екологията и опазването на околната среда и предложи също така от направените икономии по направление VІІ “Проучване и проектиране” от собствените средства за актуализиране на ПУП ж.к. “Бузлуджа” – ІІ етап, което вече е реализирано средствата да преминат в графа “Собствени средства” за укрепване път край водостоци с. Плаково, направление ІІ, “Комунално стопанство и благоустройство”.
Г-ЦА Ж. МИНЧЕВА предложи към проекта за решение в т. 14 да се добави следното изречение “Средствата за подпомагане на спортните клубове и спортните дружества да се разпределят по методика, предложена от ОбА и утвърдена от ОбС”.
Г-Н П. ПЕТРОВ предложи в т. 6 от Инвестиционната програма да се добави “За поддържане на спортната база в населени места – Дебелец, Килифарево, Присово, Ресен, Самоводене, Водолей – 6 х 1 500 лв. или общо 9 000 лв., като средствата бъдат за сметка на домакинства от държавен и международен ранг.
Г-ЖА Р. БРАЙНОВА коментира Инвестиционната програма на общината., като подчерта че някои от обектите се правят приоритетно има обекти, които попадат за финасиране “от други източници” и в крайна сметка те не могат да бъдат изпълнявани.
Г-Н Р. РАШЕВ коментира направените предложения за промени по бюджета и Инвестиционната програма.
Г-Н С. ВИТАНОВ след обширен коментар на бюджета предложи да отпадне финансирането на ул. “Козлодуй” – “Седми юли” и средствата да се насочат към СОУ “Емилиян Станев”.
Г-Н Т. Д. ТОДОРОВ обясни, че времето на 62-то заседание изтича и предложи да се открие ново 63-то заседание със следния проект за
ДНЕВЕН РЕД
1. Утвърждаване промените по бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на Община Велико Търново по приходната и разходната част от отчета за 2002 г.; приемане отчета за изпълнение на бюджета и извънбюджетните сметки и фондове на Община Велико Търново за 2002 г.; приема отчета на Инвестиционната програма за 2002 г.; приемане проект за бюджет 2003 г., план-сметки на извънбюджетните сметки и фондове за 2003 г. и инвестиционна програма на Община Велико Търново за 2003 г. /Вх. № 2491/26.02.2003 г./;
2. Именуване на Художествена галерия Велико Търново на името на художника Борис Денев. /Вх. № 2486/24.02.2003 г./;
3. Предложение от ПК по ЗСД относно приемане на текст на писмо до Министерски съвет. /Вх. № 2503/05.03.2003 г./;
4. Откриване на процедура за приватизация на общински нежилищен имот, представляващ “УПИ VІІ в кв. 237, гр. Велико Търново. /Вх. № 2502/04.03.2003 г./
С 24 гласа “за”, 1 “против” и “въздържал се” – няма - предложението бе прието.
Г-Н Г. СТЕФАНОВ изрази отрицателен вот.
Поради изтичане времето на 62-то заседание бе закрито в 15.40 ч.
Препис от протокола се изпраща на Областен управител и Районна прокуратура за сведение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
ОБЩИНСКИ СЪВЕТ:
/Т. Д. ТОДОРОВ/
ПРОТОКОЛИРАЛ
/И. Иванова/