Препис извлечение от Протокол № 59

от заседание на Общински съвет,

проведено на 26.10.2006 година.

 

ОТНОСНО: Предложение от Постоянната комисия по образование и наука и Постоянната комисия по здравеопазване и социални дейности за Приемане на Декларация за запазване статута на Медицинския колеж в гр. Велико Търново

 

РЕШЕНИЕ № 1111

 

На основание чл. 21, ал. 2 от ЗМСМА, Великотърновски Общински съвет приема следния текст на декларация:

 

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

Относно: Запазване статута на Медицинския колеж в гр. Велико Търново

 

До

Сергей Станишев

Министър-председател

на Република България

До

Доц. Даниел Вълчев

Министър на образованието и

науката

на Република България

До

Проф. Радослав Гайдарски

Министър на здравеопазването

на Република България

 

Уважаеми господин Министър-председател,

Уважаеми господа министри,

 

На своя редовна сесия, проведена на 26 октомври 2006 г., Великотърновският Общински съвет обсъди и прие декларация, свързана с необходимостта от запазване на Медицинския колеж в гр. Велико Търново, до сега към Медицинския университет в гр. Плевен.

Общинските съветници са единодушни, че трябва да се направи всичко възможно това учебно заведение да продължи да съществува и да обучава здравни кадри, които са изключително необходими за нуждите не само на Великотърновския регион, но и на други региони на страната.

 

Мотивите за това решение са следните:

— Медицинското учебно заведение в гр. Велико Търново е създадено през 1950 г. по инициатива на болничното ръководство и е развивано благодарение на инвестициите от местната общност. От 1974 г. колежът разполага със собствен терен и учебна сграда, след 1997 г. собствеността е публична държавна. Практическото обучение на студентите се извършва в лечебни и социални заведения, управлявани от Общината.

— Учебното заведение подготвя конкурентноспособни професионалисти в системата на здравеопазването и социалното подпомагане. Наред със задължителната учебна програма Колежът участва в проекти за следдипломно обучение на медицински сестри за психиатрично сестринство и нови форми на социални услуги.

— Обучението в това учебно заведение има 56-годишна история. В страната и здравеопазването ни съществуват традиции тези професии да се усвояват в медицинските училища – сега колежи, като се развива пълноценно клиничната подготовка на студентите.

— Закриването на колежа ще пренасочи кандидат-студентите към други населени места, значително се ощетяват интересите на града и региона, тъй като няма друго висше медицинско училище на територията на област Велико Търново, Габрово, Търговище, Ловеч. Икономически ще бъдат затруднени гражданите, които трябва да търсят допълнително средства за професионално образование на децата си.

— При новото планово разделяне на Република България в Централна Северна България няма висше училище, подготвящо кадри в областта на медицинските професии.

— В региона и в страната съществува нарастваща тенденция към недостиг на медицински кадри от професионално направление “Здравни грижи”. Общият брой и структурирането им по специалности не отговаря на реалните потребности на българското здравеопазване.

— Добрата материална база на Колежа, неговите образователни ресурси заедно с тези на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” могат съвместно да развиват това професионално образование в региона.

Като допълнителен мотив в Общинския съвет на сесията се изтъкна и обстоятeлството, че на свое заседание от 23 октомври 2006 г. Академическият съвет на Великотърновския университет е взел решение, че принципно не възразява Медицинският колеж да премине в състава на неговата структура.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ:

            /инж. НИКОЛАЙ ТАЧЕВ/

Вярно:

        /И. Иванова/